Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Żurawka ogrodowa — bylina o ognistych barwach

Barwne byliny nadają koloru ogrodom pełnym drzew i krzewów. Jedną z bardzo popularnych bylin ogrodowych jest żurawka ogrodowa (Heuchera hybrida). Swoją popularność żurawki zdobyły dzięki ozdobnym liściom, które tworzą zwarte kępy.

Podpowiadamy:

  • jak dbać o żurawkę,
  • jak zwalczać choroby żurawki,
  • jakie są wymagania żurawki ogrodowej.

żurawka, uprawa żurawki, choroby żurawki, szara pleśń na żurawce

Uprawa żurawki ogrodowej

Heuchera hybrida jest byliną dorastającą do 30-40 cm. Świetnie nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji rabatowych, sprawdza się także na obwódkach oraz jako roślina okrywowa. Atrakcyjnie wygląda posadzona w jedno- lub wielogatunkowych grupach. Może też być ozdobą balkonów i tarasów, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie w doniczkach.

W sprzedaży znaleźć można liczne odmiany z liśćmi o różnych kolorach: żółtym, jasnozielonym, pomarańczowym, różowym, fioletowym oraz te pstre, dwubarwne.

Kwiatostany żurawki zachwycają swoją delikatnością, są małe, często niepozorne, swoim kształtem przypominają malutkie dzwoneczki. Kwiaty koloru białego, czerwonego lub różowego ukazują się od czerwca do końca lipca.

Wymagania żurawki

Rośliny te nie mają dużych wymagań stanowiskowych, preferują umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne gleby ogrodowe. Dobrze rosną na stanowiskach półcienistych. Żurawki są bardzo wrażliwe na niedobory wody, której brak objawia się więdnięciem liści.

Trzeba pamiętać, iż żurawki mają wrażliwe i dość delikatne liście. Dlatego nie należy sadzić ich w pełnym długotrwałym nasłonecznieniu, a jeśli już są na nie narażone, pamiętajmy o regularnym nawadnianiu. Podczas podlewania należy uważać by nie moczyć liści, kropla woda na blaszce liściowej działa jak soczewka, nagrzewa liść i może doprowadzić do poparzenia rośliny.

żurawka, uprawa żurawki, choroby żurawki, szara pleśń na żurawce

Żurawki — pielęgnacja i choroby

Sadząc żurawki w ogrodzie uważajmy na zbyt duże zagęszczenie. Gdy rośliny są posadzone w zbyt małej rozstawie, a ruch powietrza jest ograniczony, są one podatne na choroby grzybowe np. szarą pleśń.

Szara pleśń objawia się zamieraniem fragmentów liści, na których po jakimś czasie pojawia się nalot. Po zauważeniu szarej pleśni na żurawce, dobrze jest wykonać oprysk, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne rośliny. Oprysk można wykonać preparatami Signum 33 WG*, Switch 62,5 WG* lub Amistar 250 SC*.

żurawka, uprawa żurawki, choroby żurawki, szara pleśń na żurawce

Żurawki są bylinami, które zachowują ulistnienie także zimą. Z tego względu wiosną należy wyciąć stare, nieestetycznie wyglądające liście i zrobić miejsce dla nowych, dopiero wyrastających.

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.