Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Alternarioza na papryce

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Alternaria solani.

Objawy: Pierwsze objawy alternariozy można zaobserwować już od połowy czerwca. Patogen powoduje powstawanie plamistości liści. Plamy mają barwę brunatną, są suche i na powierzchni plam widoczne jest wyraźne pierścieniowe strefowanie. Na granicy żywej i porażonej tkanki może pojawić się żółta obwódka. Liście pokryte plamami stopniowo żółkną i zamierają. Choroba wywołuje również czarną zgniliznę owoców. Na powierzchni owoców początkowo tworzą się rozległe, zagłębione plamy o wyraźnych brzegach. W sprzyjających warunkach na porażonej tkance może wystąpić aksamitny nalot grzybni z zarodnikami konidialnymi. Zarodniki te są przenoszone z wiatrem i wodą. Po opadnięciu na zdrową tkankę przy zwilżeniu powierzchni tkanki zarodniki dokonują infekcji. Patogen zimuje na nasionach i w resztkach roślinnych.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Unikamy zbyt gęstego sadzenia roślin, aby zapewnić im odpowiednio przewietrzane stanowisko.
  • Należy unikać uprawiania następczo w kolejnym sezonie wegetacyjnym, na tym samym stanowisku, ziemniaka pomidora, oberżyny i papryki, na których rozwija się choroba. Najlepiej zachować 3-4 letnią przerwę w uprawie tych roślin w tym samym miejscu.
  • Zainfekowane, części roślin lub całe zamarłe rośliny należy niezwłocznie usuwać z grządki, gdyż stanowią źródło zakażenia dla przyszłych upraw.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub opryskiwać natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Pierwsze zabiegi można wykonywać w momencie pojawienia się pierwszego rozgałęzienia pędu. Kolejne zabiegi należy wykonywać, od początku fazy kwitnienia do końca fazy pełnej dojrzałości owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.