Alternarioza ziemniaka
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Alternaria solani.
Objawy: Alternarioza objawia się wcześniej niż zaraza ziemniaka, ponieważ pierwsze objawy można zaobserwować już od połowy czerwca. Aby doszło do infekcji powierzchnia liścia musi być zwilżona, czemu sprzyja podwyższona wilgotność powietrza powodowana przez opady deszczu lub długo utrzymującą się na roślinach rosę. Natomiast dalszy rozwój choroby bardzo szybko postępuje w warunkach ciepłej i suchej pogody. Na porażonych liściach powstają suche, ciemnobrązowe plamy różnej wielkości. Plamy są charakterystycznie pierścieniowo strefowane. Na styku żywej i martwej tkanki może pojawić się żółta obwódka – jest to tzw. „halo”. Z czasem plam tworzy się coraz więcej i zlewając się ze sobą tworzą duże powierzchnie, doprowadzając do zamierania i zasychania liści. Podobne objawy występują również na liściach, ogonkach liściowych i łodygach. Patogen zimuje na nasionach i w resztkach roślinnych.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Unikamy zbyt gęstego sadzenia roślin, aby zapewnić im odpowiednio przewietrzane stanowisko.
- Na działkach nie powinno się uprawiać obok siebie pomidora i ziemniaka.
- Należy unikać uprawiania następczo w kolejnym sezonie wegetacyjnym, na tym samym stanowisku, ziemniaka po pomidorze i odwrotnie. Najlepiej zachować 3-4 letnią przerwę w uprawie tych roślin w tym samym miejscu.
- Zainfekowane, części roślin lub całe zamarłe rośliny należy niezwłocznie usuwać z grządki, gdyż stanowią źródło zakażenia dla przyszłych upraw.
- Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo w warunkach zagrożenia chorobą i w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby na dolnych liściach, od fazy rozwiniętego piątego liścia na pędzie głównym do końca fazy dojrzewania. Zabiegi wykonywać w zależności od środka ochrony roślin, stosując się do informacji zawartych w etykiecie.