Alternarioza – sucha plamistość liści pomidora
Patogen: Choroba grzybowa wywoływana przez grzyby z rodzaju Alternaria, najczęściej przez Alternaria solani.
Objawy: Choroba występuje głownie na pomidorach w uprawach polowych. Grzyb może infekować już młode siewki, będąc sprawcą zgorzeli siewek. Pierwsze objawy choroby są widoczne są na liściach. Charakterystyczne dla suchej plamistości liści są ciemne, strefowane plamy mające wspólny środek. Plamy o wielkości do 2 cm ograniczane są przez nerwy liścia, a wokół nich tworzy się żółta otoczka. Ciemnobrunatnych plam przybywa, aż w rezultacie obejmują cały liść. Podobne objawy mogą pojawić się również na ogonkach liściowych oraz łodydze. Na owocach pomidora zwykle w okolicach szypułki powstają sferyczne, lekko zagłębione plamy o wyraźnych brzegach. Porażone owoce stają się skórzaste po czym zasychają. Przy dużej wilgotności powietrza na plamach i porażonych częściach rośliny pojawia się czarny, aksamitny nalot grzybni. Grzybnię tworzą trzonki wraz z zarodnikami konidialnymi, służącymi rozprzestrzenianiu się choroby. Grzyb zimuje na martwych szczątkach roślinnych pozostawionych na polu, a także na zainfekowanych nasionach.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Patogen może zimować na materiale siewnym, więc aby ograniczyć alternariozę należy używać zdrowych, sprawdzonych nasion.
- Dokładne i głębokie przekopanie inspektu lub grządki przed posadzeniem nowych pomidorów wpłynie na ograniczenie choroby, ponieważ w ten sposób zniszczymy resztki roślinne, na których może zimować patogen.
- Gdy warunki atmosferyczne (temperatura około 20˚C, bezdeszczowo) sprzyjają rozwojowi choroby należy wykonać zabieg prewencyjny.
- Zabieg zwalczający należy wykonać przy pierwszych objawach choroby lub zapobiegawczo w momencie pojawiania się pierwszych pędów bocznych na pędzie głównym.