Amerykański mączniak agrestu
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sphaerotheca mors-uvae.
Objawy: Pierwsze objawy amerykańskiego mączniaka obserwowane są wiosną, na młodych, wierzchołkowych liściach i pędach. Objawem jest biały, mączysty nalot, który po pewnym czasie szarzeje. Na nalocie tym można zauważyć drobne czarne punkciki – zarodniki. Początkowo nalot występuje w postaci plam, ale z czasem rozprzestrzenia się pokrywając całą powierzchnię liści oraz pędów. Liście deformują się i zostaje zahamowany wzrost pędów. W późniejszym czasie porażeniu ulegają zawiązki owoców oraz owoce. Charakterystycznym objawem tej choroby jest nalot na zawiązkach i owocach, który początkowo jest biały – typowy dla mączniaka. Stopniowo nalot ten staje się brunatny i przypomina warstwę filcu, którą po potarciu z łatwością daje się zdjąć z owocu. Owoce w miejscu plam mogą pękać i gnić. Mocno porażone rośliny są osłabione i w przyszłym sezonie wegetacyjnym gorzej plonują. Chore owoce tracą wartość handlową.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Spośród wielu odmian agrestu można wybierać te, które wykazują wyższą odporność na amerykańskiego mączniaka.
- Podczas zakładania plantacji należy sadzić krzewy agrestu w prawidłowej rozstawie, aby nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu.
- Należy regularnie prześwietlać krzewy agrestu usuwając pędy niepożądane i nadmiernie zagęszczające.
- Usuwanie zainfekowanych fragmentów roślin częściowo ograniczy rozwój choroby.
- Plantacje należy regularnie odchwaszczać, aby chwasty nie powodowały nadmiernego zagęszczenia, utrudniając osuszanie przez wiatr.
- W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby należy wykonać zabieg środkiem ochrony roślin, pamiętając o zachowaniu okresu karencji, który podany jest w etykiecie środka.