Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Amerykański mączniak agrestu

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sphaerotheca mors-uvae.

Objawy: Pierwsze objawy amerykańskiego mączniaka obserwowane są wiosną, na młodych, wierzchołkowych liściach i pędach. Objawem jest biały, mączysty nalot, który po pewnym czasie szarzeje. Na nalocie tym można zauważyć drobne czarne punkciki – zarodniki. Początkowo nalot występuje w postaci plam, ale z czasem rozprzestrzenia się pokrywając całą powierzchnię liści oraz pędów. Liście deformują się i zostaje zahamowany wzrost pędów. W późniejszym czasie porażeniu ulegają zawiązki owoców oraz owoce. Charakterystycznym objawem tej choroby jest nalot na zawiązkach i owocach, który początkowo jest biały – typowy dla mączniaka. Stopniowo nalot ten staje się brunatny i przypomina warstwę filcu, którą po potarciu z łatwością daje się zdjąć z owocu. Owoce w miejscu plam mogą pękać i gnić. Mocno porażone rośliny są osłabione i w przyszłym sezonie wegetacyjnym gorzej plonują. Chore owoce tracą wartość handlową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Spośród wielu odmian agrestu można wybierać te, które wykazują wyższą odporność na amerykańskiego mączniaka.
  • Podczas zakładania plantacji należy sadzić krzewy agrestu w prawidłowej rozstawie, aby nie rosły w nadmiernym zagęszczeniu.
  • Należy regularnie prześwietlać krzewy agrestu usuwając pędy niepożądane i nadmiernie zagęszczające.
  • Usuwanie zainfekowanych fragmentów roślin częściowo ograniczy rozwój choroby.
  • Plantacje należy regularnie odchwaszczać, aby chwasty nie powodowały nadmiernego zagęszczenia, utrudniając osuszanie przez wiatr.
  • W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby należy wykonać zabieg środkiem ochrony roślin, pamiętając o zachowaniu okresu karencji, który podany jest w etykiecie środka.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.