Antraknoza owoców pomidora
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Colletotrichum coccodes.
Objawy: Pierwsze objawy choroby można zaobserwować u podstawy łodygi pomidora. Wskutek infekcji łodyga zaczyna gnić, czego skutkiem jest żółknięcie i więdnięcie górnej części rośliny. Z czasem cała roślina zamiera. Objawy antraknozy występują głównie na dojrzewających owocach. Na infekcję narażone są szczególnie owoce dojrzałe i zbyt długo pozostające na roślinie. Na owocach pojawiają się wklęsłe, jasnobrązowe plamy, które są strefowane od środka. Na plamach po pewnym czasie pojawiają się czarne drobne twory – sklerocja. W czasie deszczowej pogody na powierzchni porażonych tkanek może się pojawić różowawy nalot z zarodnikami konidialnymi, służącymi rozprzestrzenianiu choroby.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Prawidłowe zmianowanie roślin, czyli nieuprawianie po sobie pomidora na tym samym stanowisku, może ograniczyć występowanie choroby.
- Zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zapobiegawczo lub w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby. Zabiegi można wykonywać od fazy całkowicie rozwiniętego pierwszego liścia właściwego na pędzie głównym do fazy pełnej dojrzałości owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.