Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Bawełnica korówka na jabłoni

Gatunek: Bawełnica korówka (łac. Eriosoma lanigerum) należy do rodziny bawełnicowatych, a nadrodziny mszycowatych.

Objawy: Szkodnik jest najczęściej spotykany na jabłoni, ale występuje także na gruszy, pigwie, głogu, jarzębie, a także irdze. Bawełnica korówka żeruje na pędach oraz korze, szczególnie w miejscach zranienia z przyczyn naturalnych lub spowodowanych cięciem. Bawełnica żeruje w koloniach. Poszczególne osobniki pokrywają się białymi kępkami nalotu przypominającego watę. Dzięki temu w łatwy sposób można zlokalizować białe puchowe kępki na gałęziach i korze drzew. Bawełnice żerując doprowadzają do spękania kory, a czasem powstawania gąbczastych narośli. Uszkodzenia zewnętrznej warstwy chroniącej drzewa – kory, narażają drzewa na porażenie ze strony patogenów. Osłabione drzewa mają niską mrozoodporność, słabiej rosną i plonują.

Wygląd szkodnika:  Bawełnica korówka to niewielki szkodnik wielkości 1,2-2,6 mm.  Szkodniki maja kolor purpurowy, czerwony lub brązowy. Żerują pod warstwą białej waty woskowej. Po rozgnieceniu owadów powstaje purpurowy ślad.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Każdą ranę, szczególnie po cięciu drzew owocowych, należy zabezpieczać maścią ogrodniczą.
  • W biologicznej walce ze szkodnikiem do sadów wprowadza się rozwijające się w ciele bawełnicy – ośce korówkowe. Jednak jest to metoda jedynie ograniczająca populację tego szkodnika.
  • Na małych plantacjach można ręcznie ściągać kolonie bawełnic. Jeżeli w wyniku ich żerowania powstały narośla należy je delikatnie wyciąć, a rany zasmarować maścią ogrodniczą.
  • Po kwitnieniu jabłoni, jeżeli odnotowano wystąpienie szkodnika, należy wykonać pierwszy oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin. Ostatnie zabiegi należy wykonywać jesienią, po zbiorze owoców, co ograniczy populację bawełnicy w przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Ciekawostki i fakty:

  • Bawełnica zamiera, jeżeli temperatura spadnie poniżej -7˚C. Mroźne zimy mogą spowodować znaczne ograniczenie populacji tych szkodników.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.