Bielik (biała rdza) krzyżowych
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Albugo candida.
Objawy: Bielik krzyżowych poraża najczęściej chrzan, rzodkiew, brukiew i rzepę, stosunkowo rzadko występuje na kapustach, brokule i kalafiorze. Objawy widoczne są na liściach, pędach i kwiatostanach. Objawem choroby są pojawiające się na górnej stronie liści guzowate wyrośla lub wzdęcia tkanek, a także oliwkowożółte plamy, które z czasem ulegają nekrozie. W obrębie tych plam, na dolnej stronie tworzą się wypukłe pęcherzyki, które po pewnym czasie pękają, a z nich wysypuje się białawy, mączysty pył (zarodniki). Liście ulegają deformacji, a pędy oraz kwiaty deformując się przypominają kształtem miotłę. Patogen by dokonać infekcji potrzebuje kropli wody i temperatury powyżej 10°C.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Resztki roślinne oraz porażone rośliny należy zebrać i zniszczyć.
- Chwasty, szczególnie z rodziny kapustowatych (np. rzodkiew świrzepa, gorczyca polna) należy niszczyć, gdyż mogą one stanowić źródło rozprzestrzeniania choroby.
- Uprawiając rośliny kapustowate dobrze jest zachować izolację przestrzenną roślin uprawnych, np. nie uprawiać chrzanu w pobliżu kapusty.
- Gdy choroba wystąpiła należy zaniechać uprawy roślin kapustnych przez kilka sezonów na tym samym miejscu.
- Zabiegi wykonać z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, od fazy 3 liścia do końca fazy ciasno zamkniętej główki o typowej wielkości i kształcie, pamiętając o zachowaniu okresów karencji.