Zapomniany jarmuż

Jarmuż to smaczne i zdrowe warzywo, o bardzo dużej zawartości witamin oraz mikro i makroelementów. Zachęcamy do jego uprawy. Dlaczego został zapomniany?

Jarmuż był powszechnie uprawiany przez nasze babcie i prababcie. Po drugiej wojnie światowej w kuchni polskiej jarmuż został wyparty przez kapustę. Od kilku lat jednak wraca do sklepów, ogrodów i na nasze stoły. A wszystko to dzięki jego zdrowotnym właściwościom.

Jarmuż to smaczne i zdrowe warzywo należące do rodziny kapustowatych. Jest bogatym źródłem witaminy C, E i witamin z grupy B. Zawiera duże dawki magnezu, potasu, wapnia, sodu, fosforu i żelaza. Należy go jeść jednak z umiarem, ponieważ zawiera szczawiany, które mogą zbytnio obciążyć nerki. Bardzo częste spożywanie jarmużu powoduje odbieranie jodu z organizmu. Jednakże jarmuż ma więcej korzyści niż wad. Polecany jest dzieciom i osobom starszym, ze względu na to, że jest bardziej lekkostrawny niż np. kalafior czy kapusta. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Czy wiecie, że jarmuż ma tylko 29 kalorii w 100 g?

Jarmuz2

Jak uprawiać jarmuż?

Jarmuż jest rośliną dwuletnią o wzniesionym pokroju oraz atrakcyjnych kędzierzawych liściach koloru zielonego lub ciemnofioletowego. Może być więc bez wątpienia wspaniałą ozdobą naszego ogrodu, zwłaszcza, że jest ozdobne także późną jesienią i zimą. Osiąga wysokość do 100 cm. Jego uprawa nie jest trudna, tak więc roślina ta jest tym bardziej godna polecenia.

Jarmuż ma małe wymagania glebowe, lecz nie powinien rosnąć na glebach piaszczystych i kwaśnych, a także podmokłych. Wykazuje się wysoką odpornością na choroby i szkodniki. Dla pewności nasiona można przed siewem Zaprawą nasienną T 75 DS/WS Agrecol.

 

_DSC7598

Nasiona jarmużu sieje się w podłożu do wysiewu w maju lub czerwcu, korzystając np. z wielodoniczek. Jest to wygodny sposób, który umożliwia zachowanie w całości systemu korzeniowego młodej rośliny.

Po około siedmiu tygodniach rozsada jest gotowa do przesadzenia na miejsce stałe. Młode rośliny sadzi się w rozstawie 50 x 50 cm. W czerwcu i lipcu można już wysiewać jarmuż bezpośrednio do gruntu.

Jarmuz3

W okresie wzrostu jarmuż należy zasilać nawozami organicznymi, przeznaczonymi do uprawy warzyw. Do tego celu można wykorzystać Organiczny nawóz do warzyw i rozsad Agrecol Eko Ranczo. Jarmuż jest w pełni mrozoodporny, a jego zbiór rozpoczyna się jesienią.

Liście stają się najsmaczniejsze po pierwszych przymrozkach – tracą wówczas goryczkę.

_DSC3271

Jak jeść JARMUŻ?

Można z niego przygotowywać sałatki (najlepiej z młodych, chrupiących listków). Jarmuż można udusić podobnie jak szpinak (ze śmietaną lub np. mleczkiem kokosowym), upiec lub też robić z niego kotlety. Po obróbce termicznej nie traci swoich właściwości, poza jedynie witaminą C. Ponadto warzywo to doskonale nadaje się do mrożenia i konserwowania.

Prawdziwym smakołykiem są chipsy jarmużowe – zdrowy zamiennik chipsów ziemniaczanych. Przygotowuje się je w bardzo prosty sposób. Z liści wycinamy grube unerwienie, następnie kroimy je na podobnej wielkości kawałki. Należy je wymieszać z łyżką oliwy z oliwek i lekko posolić. Można też opcjonalnie dodać ulubione zioła. Następnie wykładamy czipsy na papier do pieczenia i wstawiamy do piekarnika, nagrzanego do około 140˚C. Pieczemy około 5-8 minut, uważając, aby czipsy jarmużowe się nie przypaliły.

 jarmuz nawoz

 

MG

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.