Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Bielinek kapustnik i rzepnik

Gatunek: Bielinek kapustnik (łac. Pieris brassicae) i bielinek rzepnik (łac. Pieris rapae) należą do rzędu motyli z rodziny bielinkowatych.

Objawy: Na przełomie kwietnia i maja wylęgają się dorosłe bielinki. Są to jedne z najwcześniej wylatujących motyli dziennych w Polsce. Od maja motyle składają żółte, beczułkowate jaja w skupiskach na liściach roślin z rodziny kapustowatych. Po wylęgnięciu się larwy bielinków zaczynają żerować gromadnie na liściach. Starsze gąsienice żerują pojedynczo. Gąsienice żerując wygryzają w liściach okrągłe i duże otwory. Mogą doprowadzić do gołożerów. Przy masowym występowaniu gąsienic może dojść do zniszczenia całych roślin. W ciągu roku występują 2 pokolenia tego szkodnika, stąd jego duża szkodliwość. Drugie pokolenie motyli jest znacznie liczniejsze i wylatuje na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie samice ponownie składają jaja na liściach roślin kapustnych. Zimują nieruchome poczwarki na roślinach zielnych, krzewach, drzewach lub ścianach budynków.

Wygląd szkodnika: Bielinki to stosunkowo duże motyle o skrzydłach rozpiętości 50-60 mm w kolorze białym z lekkim żółtym nalotem. Bielinek kapustnik na wierzchołku skrzydeł pierwszej pary posiada czarną łukowatą plamę. Samica obok tej plamy ma jeszcze dwie okrągłe plamy barwy czarnej. Na drugiej parze skrzydeł przy przednim brzegu znajduje się delikatnie zarysowana, czarna plama.

Bielinek rzepnik na pierwszej parze skrzydeł ma jedną czarną (u samca) lub dwie (u samicy) czarne plamki. Na pierwszej parze skrzydeł, podobnie jak u kapustnika, na ich górnym rogu widnieje czarna łukowata plama, jednak znacznie mniej wyraźna niż u kapustnika.

Gąsienice bielinków dorastają do 45 mm mają barwę zielonożółtą. Posiadają czarną głowę oraz czarne plamy układające się w smugi wzdłuż ciała.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Resztki pozostałe po zbiorach powinny być niszczone przez przeoranie.
  • Należy regularnie odchwaszczać grządki, ponieważ kwitnące chwasty zwabiają dorosłe motyle, które żywią się nektarem.
  • Bielinki najlepiej zwalczać w okresie masowego składania jaj.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.