Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Błyszczka jarzynówka na kapustnych

Gatunek: Błyszczka jarzynówka (łac. Autographa gamma) należy do rzędu motyli z rodziny sówkowatych.

Objawy: Lot motyli rozpoczyna się wiosną. Samice składają jaja na spodniej stronie liści, a po 10-14 dniach pojawiają się gąsienice. Szkieletują one liście, co oznacza, że zjadają wszystkie części liścia poza grubszymi nerwami. Przy masowym wystąpieniu szkodnika może dojść do gołożerów, czyli całkowitego objedzenia roślin prowadzącego do ich zamierania. Szkodnik może wydać 2 pokolenia w roku, z czego drugie pojawia się na przełomie lipca i sierpnia. Zimują poczwarki w kokonach na roślinach lub pod martwymi resztkami roślin.

Wygląd szkodnika: Rozpiętość skrzydeł motyla wynosi 35-45 mm. Pierwsza para skrzydeł jest barwy od srebrzystoszarej do ciemnopopielatej, z czarnymi przepaskami i jasnymi plamkami. Druga para skrzydeł jest jasnobrunatna z ciemną obwódką wzdłuż zewnętrznej krawędzi. Gąsienica ma długość 30 mm i ma różne odcienie zieleni. Natomiast spodnia część ciała gąsienicy jest wyraźnie jaśniejsza, a po bokach ciała występują dwie żółte linie. Larwa (gąsienica) ma charakterystyczne odnóża: trzy pary nóg tułowiowych i trzy pary tzw. posuwek.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Resztki pozostałe po zbiorach powinny być niszczone przez przeoranie.
  • Należy regularnie odchwaszczać grządki, ponieważ kwitnące chwasty zwabiają dorosłe motyle, które żywią się nektarem.
  • Zabieg ochrony roślin należy wykonać po wystąpieniu szkodników lub po zauważeniu pierwszych objawów żerowania.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.