Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) na wiśni i czereśni

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Monilinia laxa.

Objawy: Wiosną pierwsze porażane są kwiaty, wskutek czego gwałtownie brunatnieją i zamierają. Następnie grzybnia przerasta dalej, co prowadzi do zamierania całych gałęzi, a nawet konarów. Liście na porażonych pędach również brunatnieją i zaschnięte pozostają długo na drzewie. Na zainfekowanych częściach rośliny można zauważyć wycieki gumy. Do kolejnej infekcji dochodzi w okresie dojrzewania owoców. Grzyb wnika przez uszkodzenia, a czasem samoistnie przenika do tkanek. Na owocach powstają gnilne plamy, na których tworzą się jasnobrunatne lub szare, poduszeczkowate skupienia zarodników, czasem ułożone w okręgi. Zaschnięte porażone owoce pozostają na drzewach, deformują się, brunatnieją, a następnie czarnieją — tworzą się z nich tzw. mumie. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda i temperatura około 20°C. Choroba jest szczególnie groźna dla młodych drzew, gdyż może doprowadzić do ich całkowitego zamierania.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy usuwać z drzew oraz spod nich porażone owoce, które są źródłem wtórnych infekcji. Jeżeli na drzewach lub pod nimi pozostały tzw. mumie należy je usuwać, gdyż w nich zimuje patogen.
  • Chore pędy należy wycinać poniżej chorego miejsca.
  • Ochrona drzew przed szkodnikami żerującymi na owocach ma bardzo duże znaczenie, ponieważ uszkadzając owoce tworzą „bramy” wnikania patogenu.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin wykonywać zapobiegawczo przed kwitnieniem, a następny w trakcie kwitnienia, zgodnie z etykietą środka ochrony roślin. Jeżeli choroba nadal występuje, można stosować zabiegi do czasu zbioru owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.