Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na śliwie

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Monilinia laxa.

Objawy: Do infekcji dochodzi w okresie dojrzewania owoców. Grzyb wnika przez uszkodzenia, najczęściej spowodowane przez szkodniki lub wskutek pękania owoców po ulewnych deszczach. Na owocach powstają gnilne plamy, na których tworzą się jasnobrunatne lub szare, poduszeczkowate skupienia zarodników, czasem ułożone w okręgi. Zaschnięte porażone owoce pozostają na drzewach, a część opada na ziemię. Chore owoce deformują się, brunatnieją, a następnie czernieją — tworzą się z nich tzw. mumie. Mumie mogą się przyklejać do pędów, co powoduje, że wiosną w tych miejscach kora zamiera. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda i temperatura około 20°C. Choroba jest szczególnie groźna dla młodych drzew, gdyż może doprowadzić do ich całkowitego zamierania.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy usuwać z drzew oraz spod nich porażone owoce, które są źródłem wtórnych infekcji. Jeżeli na drzewach lub pod nimi pozostały tzw. mumie należy je usuwać, gdyż w nich zimuje patogen.
  • Chore pędy należy wycinać poniżej zmienionego chorobowo miejsca.
  • Ochrona drzew przed szkodnikami żerującymi na owocach ma bardzo duże znaczenie, ponieważ szkodniki uszkadzając owoce, tworzą „bramy” wnikania patogenu.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin na odmianach wrażliwych wykonywać zapobiegawczo tuż przed kwitnieniem, a następne dopiero 3 tygodnie po kwitnieniu. Zabiegi ochronne wykonuje się do czasu dojrzewania owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.