Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych (monilioza) na gruszy

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Monilinia fructigena.

Objawy: Patogen poraża najczęściej owoce. Wnika przez uszkodzoną skórkę owocu. „Bramy” wejścia mogą być tworzone przez np. szkodniki, czynniki atmosferyczne, a także choroby które powodują pęknięcia owoców. Do pierwszych porażeń owoców dochodzi w lipcu. W miejscu infekcji rozwijają się brunatne plamy gnilne, które bardzo szybko powiększają się sięgając do wnętrza owocu. Na zgniliźnie tworzą się, ułożone w pierścienie, żółtokremowe, brodawkowate poduszki złożone z zarodników konidialnych. Porażone owoce opadają na ziemię lub utrzymują się na drzewie. Długo zalegające w ten sposób owoce ciemnieją, zasuszają się, powstają z nich tzw. „mumie”. Choroba może się rozwijać również na przechowanych przez zimę owocach. Porażone w przechowalniach owoce ciemnieją, a na nich pojawia się watowata grzybnia z zarodnikami. Bardzo rzadko, gdy wiosną panują sprzyjające warunki, mogą zostać porażone również kwiaty. Rzadko dochodzi również do porażenia pędów, na których tworzą się zgorzele, a następnie pojawiają się na nich poduszki zarodników (podobnie jak na owocach).

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy usuwać z drzew oraz spod nich porażone owoce, które są źródłem wtórnych infekcji. Jeżeli na drzewach lub pod nimi pozostały tzw. mumie należy je usuwać, gdyż w nich zimuje patogen.
  • Chore pędy należy wycinać.
  • Ochrona drzew przed szkodnikami żerującymi na owocach ma bardzo duże znaczenie, ponieważ szkodniki uszkadzając owoce tworzą „bramy” wnikania patogenu.
  • Owoce przeznaczone do przechowywania należy zbierać ostrożnie, aby uniknąć wszelkich uszkodzeń.
  • Przechowywane po zbiorach owoce, należy regularnie przeglądać i odrzucać te chore.
  • Zabiegi ochrony roślin najlepiej wykonywać zapobiegawczo w okresie zawiązków owoców. Jeżeli oprysk wykonywany jest przed zbiorem owoców, należy wybrać środki o krótkim okresie karencji.
  • Zabiegi ochrony roślin przeciwko parchowi jednocześnie zapobiegają rozwojowi brunatniej zgnilizny.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.