Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Chlorozy

Objawy: Chloroza to określenie na proces żółknięcia blaszki liściowej, podczas gdy same nerwy pozostają zielone. Liście żółkną wskutek braku zielonego barwnika – chlorofilu.

Przyczyny: Powodem występowania chlorozy zazwyczaj jest niedobór składników pokarmowych, najczęściej żelaza i/lub azotu. Po zaobserwowaniu objawów chlorozy na hortensji, pierwsze co powinniśmy zrobić to sprawdzić odczyn pH gleby. Jeśli jest niewłaściwy (za wysoki), wówczas nawet pomimo obecności azotu i żelaza w glebie, roślina może nie być w stanie ich pobierać. Jeśli okaże się, że gleba ma za wysoki odczyn pH, należy dokarmić roślinę dolistnymi nawozami przeciwko chlorozie oraz zakwasić glebę, doprowadzając do właściwego odczynu pH.

 

Zapobieganie i leczenie:

  • Jeśli okaże się, że gleba ma za wysoki odczyn pH, należy dokarmić roślinę dolistnymi nawozami przeciwko chlorozie oraz zakwasić glebę, doprowadzając do właściwego odczynu pH.
  • Nawóz przeciwko chlorozie Ferrum Flor uzupełni niedobory azotu, potasu i żelaza w glebie, a nawóz zakwaszający obniży odczyn pH gleby, zwiększając dostępność składników pokarmowych dla hortensji
  • W przypadku zaawansowanej chlorozy spowodowanej znacznie za wysokim odczynem gleby, nawozy zakwaszające mogą się okazać niewystarczające. Wówczas koniecznym będzie wymiana podłoża, np. na torf kwaśny.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.