Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Ćma bukszpanowa

Gatunek: Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych.

Dlaczego stanowi olbrzymie zagrożenie dla bukszpanów?
Ćma bukszpanowa to gatunek nie występujący jeszcze do niedawna w Polsce – jest gatunkiem inwazyjnym, pochodzącym z Azji. Została zawleczona prawdopodobnie na importowanych sadzonkach bukszpanu. Bardzo szybko rozprzestrzeniła się na naszym obszarze, gdyż zmieniające się warunki klimatyczne w Polsce coraz bardziej sprzyjają jej rozwojowi, a co gorsza nie posiada ona jeszcze wielu wrogów naturalnych, które mogłyby ograniczyć jej populację. Dodatkowo ćma w ciągu sezonu wytwarza kilka pokoleń. To oznacza, że ochrona przed szkodnikiem musi być kilkakrotnie w ciągu sezonu powtarzana. Do niedawna nie było na Polskim rynku zarejestrowanych środków zwalczających ćmę bukszpanową. Ale na szczęście już możemy się bronić przed tym żarłocznym szkodnikiem, skutecznym i długo działającym środkiem Mospilan 20 SP.

Objawy: Szkodliwe są larwy ćmy bukszpanowej. Młode larwy wygryzają dziury w liściach bukszpanu, pozostawiając nerwy. Im larwy są starsze, tym coraz bardziej żarłoczne – zjadają całe liście, a nawet młode zielone pędy. W miejscach żerowania można zaobserwować charakterystyczne oprzędy, na których znajduje się masa odchodów. Niezwalczane potrafią doszczętnie zniszczyć krzew pozostawiając jedynie zdrewniałe części, co prowadzi do obumarcia rośliny.

Zimują poczwarki w oprzędzie złożonym z liści bukszpanów. W kwietniu z poczwarek wylatują dorosłe motyle i składają jaja w głębi krzewów bukszpanów. Ćma bukszpanowa to motyl nocny, więc w nocy możemy zaobserwować go, przyciągniętego światłem. Larwy po wylęgu żerują przez około 4 tygodnie, po czym przepoczwarczają się na krzewie i po pewnym czasie wylatują motyle kolejnego pokolenia. Ostatnie pokolenie motyli może pojawić się nawet w październiku, ale larwy z ich wylęgu mogą nie przejść całego cyklu rozwojowego.

Zdarza się, że żerujące larwy można spotkać też na innych zimozielonych roślinach, jak: trzmielina, laurowiśnia, irga, ostrokrzew.

Wygląd szkodnika: Dorosły motyl ma białe skrzydła z brązową obwódką o rozpiętości około 4 cm. Zdarzają się też osobniki o brązowych skrzydłach z fioletowym połyskiem i białym półksiężycem na bokach skrzydeł.

Larwy zaraz po wylęgu mają 1-2 mm długości, w czasie 4-tygodniowego żeru osiągają wielkość do 35-44 mm. Młode larwy są zielonkawe, mają brązowe pasy wzdłuż ciała i czarną błyszczącą głowę. W miarę wzrostu larwy stają się coraz bardziej brązowe i coraz wyraźniejsze stają się pasy, plamy oraz drobne włoski wzdłuż ciała.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Najważniejsza jest częsta i dokładna obserwacja krzewu, szczególnie należy zaglądać do jego wnętrza.
  • Larwy można próbować ręcznie wyciągać z krzewu, choć jest to bardzo pracochłonne. Można je również wytrząsać na rozłożoną wokół krzewu płachtę.
  • Silny strumień chłodnej wody skierowany na krzew, częściowo wypłucze larwy, które po opadnięciu – należy zniszczyć.
  • Motyle można wyłapywać przy pomocy pułapek feromonowych.
  • Do zapobiegania inwazji ćmy bukszpanowej oraz ograniczenia liczebności młodych stadiów larwalnych najlepiej się sprawdzi biopreparat Ćma-LIMIT. Zawarte w preparacie wyspecjalizowane szczepy bakterii Bacillus sp. stwarzają niekorzystne warunki do żerowania i rozwoju ćmy bukszpanowej.
  • Środek do upraw ekologicznych NeemAzal T/S, który zwalcza całą gamę owadów ssących, gryzących oraz minujących na roślinach ozdobnych, również może się okazać skuteczny w ochronie naszej kolekcji bukszpanów.
  • Najskuteczniejsza jednak w zwalczaniu ćmy jest metoda chemiczna. Mospilan 20 SP to środek, który cechuje formuła long action (długie działanie) oznaczająca, że nawet wylęgnięte po pewnym czasie od oprysku larwy zostaną wyeliminowane. Ponadto jest to środek, który w roślinie działa na 3 sposoby: powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Takie działanie zapewnia, że nawet w przypadku niedokładnego oprysku, środek zostanie przemieszczony po całej roślinie.
  • Jeśli nic innego nie zadziała, to pozostają nam jeszcze środki dla użytkowników profesjonalnych, takie jak Proclaim. Jest to środek wykazujący silne i selektywne działanie. Już w ciągu 1-4 godzin od zabiegu larwy zaprzestają żerowania, a długość działania środka określa się na okres nawet 2 tygodni.

ćma bukszpanowa cykl rozwojowy

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.