Żywopłoty – naturalne ogrodzenia

Żywopłoty nie tylko uchronią nas przed spojrzeniami przechodniów, ale także będą stanowiły doskonałą ochronę przed podmuchami wiatru, czy hałasem z ulicy.

żywopłoty

Na żywopłot nadają się rośliny liściaste, czy też iglaste wszystko zależy od naszego upodobania i charakteru ogrodu jaki już posiadamy. Za pomocą żywopłotu możemy wyznaczać poszczególne jego części, sadząc go np. pomiędzy częścią użytkową, a wypoczynkową a także będzie stanowił tło dla kompozycji roślin rosnących już wewnątrz. Na żywopłot musimy wybrać rośliny, które nie tylko spełniają nasze oczekiwania od strony funkcjonalnej i estetycznej, ale również takie, którym będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Tylko żywopłot o wysokości co najmniej 2 metrów uchroni nas przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Niższy żywopłot sadzimy wewnątrz ogrodu, doskonale będzie oddzielał poszczególne jego części. Natomiast bardzo niski będzie pasował na obwódki dla rabat kwiatowych.

Należy pamiętać że w miarę wzrostu roślin, żywopłot będzie się poszerzał, dlatego należy zostawiać mu odpowiednio dużo miejsca, aby mógł się rozrastać. Wysokie żywopłoty od 1,5 do 2,0 m wysokości, zajmują pas gleby o szerokości od 1,0 do 1,5 metra. Natomiast średnie, nie przekraczające 1,0 metra, zajmą pas o szerokości minimum 50 cm. Na te najniższe, o wysokości nie przekraczającej 30 cm, wystarczy pas gleby szerokości około 30 cm.

Najbardziej popularne są żywopłoty formowane, dobrze prowadzone wyglądają okazale, najlepiej w zestawieniu z regularnymi rabatami.Na żywopłot formowany wybieramy rośliny dobrze znoszące cięcie i silnie rozgałęziające się.

Cięcie wymagać będzie od nas sporo wysiłku, a często również poniesienia dodatkowych kosztów na zakup odpowiednich narzędzi do tego zabiegu. Jeżeli jesteśmy bardzo zapracowani i nie mamy dużo wolnego czasu na pielęgnację ogrodu lepiej zdecydować się na żywopłot o pokroju naturalnym, który będzie znacznie lepiej wkomponowany w otoczenie ogrodu naturalistycznego. Na żywopłot możemy wybrać rośliny zimozielone, które zapewnią nam nieco prywatności przez cały rok. Niestety są one także trudniejsze w utrzymaniu. Wiele z nich wymaga w okresie zimowym stanowisk osłoniętych od mroźnych wiatrów i zwiększonej wilgotności powietrza. Nie bez znaczenia jest nasłonecznienie dolnych partii żywopłotu, co często może okazać się warunkiem trudnym do spełnienia. W przypadku braku światła dolne gałęzie mogą zamierać. Taki efekt często obserwuje się u żywopłotów świerkowych.

cięcie żywopłotów

Z roślin liściastych większe zacienienie dobrze toleruje grab a w przypadku iglastych cis.

Do sadzenia wykorzystujemy młode rośliny, lepiej się przyjmują. Idealną porą do tego jest jesień, ale może to również robić wiosną. Sadząc żywopłot jesienią, należy zrobić to w takim okresie aby rośliny miały jeszcze około 1 do 2 miesięcy czasu na przyjęcie się zanim nastaną mrozy. Jeżeli zdecydujemy się na założenie żywopłotu wiosną, pamiętajmy, że rośliny trzeba będzie starannie pielęgnować, aby nie dopuścić do przeschnięcia gleby i przesuszenia wrażliwych korzeni młodych roślin.

Dla ładnego wyglądu żywopłotu niezmiernie ważne jest posadzenie odpowiedniej liczby roślin w odpowiednich odstępach od siebie. Otóż dla żywopłotów o wysokości około 30 cm sadzimy 5 do 6 roślin na metr bieżący. Jeżeli wysokość ma oscylować około 1 m wystarczy jeśli posadzimy 3 rośliny. W przypadku żywopłotów wysokich, których docelowa wysokość ma wynieść 2 m, sadzi się z reguły 2 rośliny na metr bieżący. Podstawowym zabiegiem jaki należy wykonywać przez najbliższe dni jest podlewanie, aby podłoże za bardzo nie przeschło oraz nawożenie.

żywopłot

Młode rośliny należy dokarmiać, aby otrzymały odpowiednią ilość składników pokarmowych, które pozwolą im na szybki wzrost. Dobrze odżywione rośliny będą mniej podatne na choroby i szkodniki, dlatego warto jest stosować nawóz firmy do żywopłotów, drzew i krzewów ozdobnych.

IO_Zywoplot

Tak posadzone i dożywione rośliny warto ściółkować. Chroni to nasz żywopłot przed zachwaszczeniem i stratami wody z podłoża.

Główny podział żywopłotów:

Żywopłoty liściaste zimozielone:
bukszpan wiecznie zielony irga błyszcząca ognik szkarłatny ostrokrzew kolczasty

 

Żywopłoty liściaste sezonowe:
berberys dereń biały dereń kwiecisty ligustr pospolity pięciornik krzewiasty róża pomarszczona tawuła

 

Żywopłoty iglaste:
cis pospolity jałowiec chiński świerk serbski żywotnik

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.