Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Czarna plamistość liści róży

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Diplocarpon rosae.

Objawy: W drugiej połowie lata na liściach róż pojawiają się jasnobrunatne plamy. Z czasem plamy ciemnieją przybierając czarną barwę. W zależności od gatunku i odmiany róży, na której występują objawy choroby, plamy mogą mieć kształt okrągły lub nieregularny. Wewnętrzna część starszych plam robi się jaśniejsza, a przy bliższym przyjrzeniu się na powierzchni widać pierścieniowo ułożone punkciki – są to skupienia zarodników konidialnych. Plamy występujące w dużej ilości mogą się zlewać ze sobą. Zielona tkanka pomiędzy plamami zaczyna żółknąć, a zainfekowane liście przedwcześnie opadają. Krzewy róż ponownie wypuszczają liście, co znacznie osłabia ich kondycję. Są tym samym bardziej podatne na przemarzanie. Objawy choroby mogą wystąpić również na pędach, ogonkach liściowych, owocach i działkach kielicha. Objawem czarnej plamistości na wymienionych organach są również plamy, ale znacznie drobniejsze niż na liściach.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Spośród wielu odmian można wybrać te mniej podatne na chorobę. Choć grzyb ma zdolność do przełamywania odporności na niektórych odmianach. Oznacza to że zachodzi potrzeba stałej obserwacji róż i w przypadku zauważenia choroby zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
  • Regularnie usuwamy opadłe liście i wycinamy porażone pędy, które stanowią źródło infekcji.
  • Unikamy zraszania i moczenia liści podczas podlewania.
  • Odchwaszczamy regularnie rabaty. Chwasty uniemożliwiają przewietrzanie krzewów róż, co wpływa na podwyższoną wilgotność wokół roślin, sprzyjającą rozwojowi choroby.
  • Narzędzia używane do cięcia róż należy regularnie odkażać, np. mydłem potasowym. Gdyż zarodniki grzyba są w stanie przetrwać nawet miesiąc na sprzętach używanych do pielęgnacji roślin.
  • Pierwsze zabiegi środkami ochrony roślin wykonujemy od razu po zauważeniu objawów choroby. Dla uzyskania optymalnych efektów rośliny należy opryskiwać kilkakrotnie, co 10-14 dni.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.