Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Fytoftoroza bukszpanu

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophthora citrophthora, Phytophthora nicotianae i Phytophthora cinnamomi.

Objawy: Patogen poraża rośliny z gleby. Na infekcję narażone są szczególnie rośliny osłabione, niewłaściwie uprawiane, rosnące na glebach, na których długo zalega woda. Fytoftoroza może zaatakować już młode sadzonki, powodując zahamowanie ich wzrostu i zamieranie. Fytoftoroza powoduje zamieranie pojedynczych pędów lub całej rośliny. Liście i pędy, stopniowo, począwszy od wierzchołka pędu żółkną, więdną i brązowieją. W rezultacie liście odpadają z rośliny. Po wyjęciu chorej rośliny z ziemi można zauważyć słabo rozwinięty system korzeniowy, zgniliznę korzeni i podstawy pędu. Roślina z przegniłym systemem korzeniowym ma ograniczone pobieranie wody oraz składników pokarmowych, co powoduje jej zasychanie, szczególnie podczas długotrwałej suszy. Chorobie sprzyja temperatura powyżej 20˚C, wilgotność podłoża powyżej 70%, a także wzrost roślin w podłożu z dużą zawartością torfu.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Podłoże wykorzystywane do sadzenia bukszpanów w doniczkach czy też w gruncie, powinno być kupowane ze sprawdzonych źródeł gwarantujących, że ziemia była odkażana.
  • Pojemniki, doniczki oraz miejsca, które mają kontakt z podłożem do sadzenia roślin, powinny być odkażone np. mydłem potasowym.
  • Należy unikać sadzenia bukszpanów w podłożu z zawartością torfu. Lepiej wybrać podłoże piaszczysto-gliniaste, na którym nie zalega woda.
  • Należy unikać nadmiernego podlewania bukszpanów.
  • Podczas zakupu sadzonek należy wybierać okazy zdrowe, bez oznak zamierania pędów.
  • Jeżeli roślina zamarła wskutek fytoftorozy należy ja usunąć i spalić.
  • W przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.