Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Fytoftoroza ogórka

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez grzyby z rodzaju Phytophthora spp.

Objawy: Fytoftoroza to choroba porażająca rośliny odglebowo. Grzyb przerasta przez korzenie przez tkanki przewodzące do łodyg. Rozrastająca się grzybnia zasklepia wiązki przewodzące, sprawiając że pobieranie wody i składników pokarmowych jest zaburzone. Objawem porażenia jest więdnięcie i zamieranie nadziemnej części rośliny. Na korzeniach i podstawie pędu można zaobserwować zgniliznę. Choroba w rezultacie doprowadza do zamarcia całej rośliny. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza, długo zalegająca woda w podłożu oraz temperatura powyżej 20˚C.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do wysiewania nasion należy stosować zdrowe, kwalifikowane podłoże.
  • Rośliny należy podlewać specjalnie przeznaczonym do tego celu środkiem ochrony roślin bezpośrednio po posadzeniu profilaktycznie, celem zabezpieczenia korzeni i podstawy pędu przed infekcją przez patogeny glebowe. Zabieg można także wykonać interwencyjnie z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorobowych. Ilość cieczy użytkowej dostosować do wielkości i zagęszczenia roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.