Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Gnatarz rzepakowiec

Gatunek: Gnatarz rzepakowiec (łac. Athalia rosae, Athalia colibri) należy do rzędu błonkówek i rodziny pilarzowatych.

Objawy: Gnatarza rzepakowca najczęściej można spotkać na rzepaku, ale występuje również na innych roślinach kapustnych. Zimują larwy gnatarza w glebie. Po przepoczwarczeniu się dorosłe osobniki pierwszego pokolenia wlatują w maju i czerwcu. Samice składają jaja do wnętrza tkanek rośliny żywicielskiej. Po wylęgu młode larwy żerują na spodniej stronie liści wygryzając okienka (co przypomina żer tantnisia krzyżowiaczka). Starsze larwy wyjadają miękisz liści, pozostawiając jedynie główne nerwy. Gdy larwy oszkieletują całą roślinę przechodzą na następną. Masowy pojaw szkodników może doprowadzić do utraty całej plantacji. Larwy drugiego pokolenia pojawiają się we wrześniu i październiku i żerują zazwyczaj na rzepaku ozimym lub chwastach z rodziny kapustnych. W ciągu roku szkodnik wydaje dwa pokolenia.

Wygląd szkodnika: Dojrzały owad ma długość 6-8 mm, a rozpiętość skrzydeł 14 mm. Większość ciała jest pomarańczowa, natomiast głowa jest czarna. Larwa w początkowej fazie rozwoju jest szaro-zielona, natomiast dojrzała ma barwę matowo-czarną z podłużnymi jaśniejszymi pasami. Larwa posiada 3 pary nóg tułowiowych i 8 par nóg odwłokowych (tzw. posuwek).

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Środki ochrony roślin stosować w momencie pojawienia się szkodnika lub po zaobserwowaniu uszkodzeń, od fazy 3 liści do fazy osiągnięcia 80% docelowej masy główki kapusty.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.