Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Kędzierzawość liści brzoskwini

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Taphrina deformans.

Objawy: Pierwsze objawy widoczne są już wiosną, w momencie pojawienia się liści. Początkowo na liściach tworzą się jasnożółte przebarwienia. W miarę rozwoju infekcji liście deformują się i wykręcają, przybierając równocześnie barwę od pomarańczowej do karminowej. Porażone liście stają się bardzo kruche i przedwcześnie opadają z drzewa. Drzewo, próbując się zregenerować, drugi raz w sezonie wegetacyjnym wypuszcza liście. Prowadzi to do osłabienia rośliny, która ma niższą odporność na niskie temperatury, suszę oraz inne warunki stresowe. Czasami dochodzi również do porażenia kwiatów i owoców. Osłabione wskutek choroby drzewa nie plonują lub wydają plony złej jakości.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabieg zwalczający kędzierzawość liści brzoskwini powinien być wykonywany w okresie bezlistnym, czyli jesienią lub wczesną wiosną. Podczas zabiegu niszczone są przetrwalniki grzyba, zimujące na korze, pędach oraz na okrywach pączków. Jedynie w takiej fazie rozwojowej możemy skutecznie walczyć z chorobą. W momencie pękania pączków dochodzi do infekcji liści, grzyb wnika pod skórkę liścia i jest już za późno na zwalczanie choroby. Zabiegi środkiem ochrony roślin należy zatem wykonać wiosną lub jesienią, gdy drzewa znajdują się w okresie bezlistnym.
  • Regularne wygrabianie liści częściowo ogranicza źródła infekcji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.