Kruszczyca złotawka na piwonii
Gatunek: Kruszczyca złotawka ( łac. Cetonia aurata) należy do rzędu chrząszczy.
Objawy: Chrząszcze kruszczycy złotawki żerują na rozwijających się kwiatach, wygryzając dziury w płatkach kwiatowych. Chrząszcze można zaobserwować na różnych roślinach od maja do sierpnia. Żywią się kwiatami piwonii, więc występują na niej w okresie kwitnienia, czyli na przełomie maja i czerwca. Chrząszcze latem składają jaja do gleby, gdzie rozwijają się larwy, żywiąc się martwymi szczątkami roślin. Pod koniec lata przepoczwarczają się w glebie. Zimują dorosłe chrząszcze w glebie.
Wygląd szkodnika: Dorosłe chrząszcze są wielkości 15-20 mm i mają złocistozielone barwy. Na pokrywach mają białe plamki, tworzące czasem regularne, białe lub kremowe przepaski. Larwy to tzw. pędraki dorastające do 35 mm. Pędrak ma ciało zagięte w podkówkę, posiada brązową głowę z aparatem gębowym gryzącym i 3 pary brązowych odnóży.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Rośliny można częściowo ochronić, zbierając ręcznie chrząszcze, żerujące na kwiatach. Najlepszą porą na to jest wczesny poranek, ponieważ wtedy chrząszcze spokojnie siedzą na kwiatach.
- Przy licznym wystąpieniu kruszczycy w czasie kwitnienia piwonii — zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.