Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Kruszczyca złotawka na piwonii

Gatunek: Kruszczyca złotawka ( łac. Cetonia aurata) należy do rzędu chrząszczy.

Objawy: Chrząszcze kruszczycy złotawki żerują na rozwijających się kwiatach, wygryzając dziury w płatkach kwiatowych. Chrząszcze można zaobserwować na różnych roślinach od maja do sierpnia. Żywią się kwiatami piwonii, więc występują na niej w okresie kwitnienia, czyli na przełomie maja i czerwca. Chrząszcze latem składają jaja do gleby, gdzie rozwijają się larwy, żywiąc się martwymi szczątkami roślin. Pod koniec lata przepoczwarczają się w glebie. Zimują dorosłe chrząszcze w glebie.

Wygląd szkodnika: Dorosłe chrząszcze są wielkości 15-20 mm i mają złocistozielone barwy. Na pokrywach mają białe plamki, tworzące czasem regularne, białe lub kremowe przepaski. Larwy to tzw. pędraki dorastające do 35 mm. Pędrak ma ciało zagięte w podkówkę, posiada brązową głowę z aparatem gębowym gryzącym i 3 pary brązowych odnóży.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Rośliny można częściowo ochronić, zbierając ręcznie chrząszcze, żerujące na kwiatach. Najlepszą porą na to jest wczesny poranek, ponieważ wtedy chrząszcze spokojnie siedzą na kwiatach.
  • Przy licznym wystąpieniu kruszczycy w czasie kwitnienia piwonii — zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.