Kwieciak gruszowiec
Gatunek: Kwieciak gruszowiec (łac. Anthonomus piri) to chrząszcz należący do rodziny ryjkowcowatych.
Objawy: Z zimujących w pąkach jaj na przełomie lutego i marca wylęgają się larwy. Larwy żerują w pąkach wyjadając całe wnętrze, czyli pąki kwiatowe. W skutek ich żerowania nie rozwijają się kwiaty, a uszkodzone pąki zasychają i opadają. Przy dużym zasiedleniu przez szkodnika grusza może w ogóle nie zakwitnąć. Przy dużej ilości uszkodzonych pąków, roślina wiosną może sprawiać wrażenie przemarzniętej. Larwa może także wygryzać wnętrze krótkopędu, powodując jego zamieranie. Po zakończonym żerowaniu końcem kwietnia lub początkiem maja larwa przepoczwarcza się w pąku. Pod koniec maja wychodzą dorosłe chrząszcze które zapadają w diapauzę (sen) letnią. Wybudzają się dopiero pod koniec września. W tym czasie chrząszcze żerują zjadając pąki gruszy. Jesienią samice składają pojedynczo jaja w wygryziony otwór, po czym zasklepiają go wydzieliną tworzącą czopek. Jaja zimują pozostając w paku do kolejnego sezonu.
Wygląd szkodnika: Kwieciak gruszowiec to chrząszcz o charakterystycznym długim ryjku, na końcu którego znajduje się aparat gębowy oraz czułki. Chrząszcze są wielkości 4 mm, mają barwę ciemnobrązową. Na pokrywach występuje poprzeczna przepaska z jasnych łusek. Larwy są beznogie, mają barwę kremowobiałą i posiadają ciemną głowę.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Występujące nielicznie w pakach kwiatowych kwieciaki można usuwać ręcznie, poprzez obrywanie paków kwiatowych, jeżeli jesteśmy w stanie zdiagnozować te porażone.
- Zabiegi przeciwko kwieciakowi gruszowemu należy przeprowadzić na początku czerwca, gdy chrząszcze opuszczają pąki.