Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak prawdziwy chryzantemy

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Oidium chrysanthemi.

Objawy: Na porażonych częściach roślin (liściach, pędach, pąkach, kwiatach) pojawia się biały, mączysty, szybko rozprzestrzeniający się nalot. Po pewnym czasie nalot szarzeje, na nalocie można zaobserwować czarne drobne punkciki. Na liściach, pod nalotem grzybni tkanka odbarwia się na brązowo. Silnie porażone liście ulegają deformacji i zasychają. Z zainfekowanych pąków kwiatowych rozwijają się nieatrakcyjne i zdeformowane kwiaty. Grzyb infekuje szczególnie młode tkanki, na szczytach pędów, co stwarza największe ryzyko dla najmłodszych roślin. W przypadku porażenia młodych sadzonek, może dość do zahamowania ich wzrostu. Starsze rośliny również mają osłabiony wzrost. Z powodu utraty energii na walkę z chorobą, chryzantemy znacznie słabiej kwitną lub wydają kwiaty kiepskiej jakości. Rozwojowi choroby sprzyja temperatura około 20°C i wysoka wilgotność powietrza.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Unikamy nadmiernego zagęszczenia roślin, sadząc je w odpowiedniej rozstawie.
  • Roślin należy uprawiać na stanowisku dobrze przewietrzanym i słonecznym.
  • Rośliny podlewać bezpośrednio do podłoża, unikając zwilżania liści.
  • Chryzantemy hodowane w szklarniach i pod osłonami wymagają regularnego wietrzenia pomieszczeń, ponieważ w ten sposób są szybciej osuszane.
  • Po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych, należy wykonać oprysk środkiem ochrony roślin.

 

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.