Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mączniak prawdziwy magnolii

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Erysiphe magnifica.

Objawy: Pierwsze objawy mączniaka prawdziwego można zaobserwować pod koniec lata. Objawy występują na liściach magnolii. Infekcji sprzyja temperatura około 20°C i wysoka wilgotność powietrza. Na liściach pojawiają się plamy białego, mączystego, nalotu, który szybko rozprzestrzenia się na całej powierzchni liści. Liście ulegają deformacji. Po pewnym czasie nalot szarzeje, a na nalocie można zaobserwować czarne drobne punkciki. Silnie porażone liście mogą przedwcześnie opadać. Czasem nalot występuje również na młodych zielonych pędach. Grzyb infekuje szczególnie młode tkanki, na szczytach pędów, co stwarza największe ryzyko dla najmłodszych roślin. Starsze rośliny również mają osłabiony wzrost i z powodu utraty energii na walkę z chorobą, zawiązują znacznie mniej pąków kwiatowych na przyszły sezon.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Magnolię podlewamy, unikając zraszania liści. Jeżeli planujemy automatyczne nawadnianie roślin, najlepiej zainstalować nawadniające linie kroplujące.
  • Unikamy nadmiernego zagęszczenia roślin, sadząc je w odpowiedniej rozstawie.
  • Odchwaszczamy regularnie rabaty. Chwasty uniemożliwiają szybkie przewietrzanie i osuszanie roślin oraz zwiększają wilgotność wokół roślin, co sprzyja rozwojowi choroby.
  • Po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych, należy opryskać rośliny jednym ze środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.