Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Miniarki na pomidorze

Gatunek: Miniarki (łac. Agromyzidae) należą do rodziny miniarkowatych z rzędu muchówek.

Objawy: Miniarki to owady, których larwy jak sama nazwa wskazuje, minują liście. Oznacza to, że żerują pod skórką liścia drążąc korytarze. W skutek wyjadania przez larwy miękiszu na powierzchni liścia tworzy się wzorek wężykowatego kształtu, stopniowo rozszerzający się w miarę wzrostu larwy. Samice składają pojedynczo jaja w wykonane przez siebie nakłucia na górnej stronie blaszki liściowej. Larwa po wylęgu w optymalnych warunkach (temp. 25˚C) rozwija się przez około 17 dni. Następnie przepoczwarcza się i zimuje w glebie lub w martwych częściach roślin.

Wygląd szkodnika: Miniarki to niewielkie muchówki dorastające do 3 mm wielkości. Dorosły owad to czarno-żółta muszka. Larwy są niemalże przeźroczyste.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Liście z wydrążonymi korytarzami najlepiej zaraz po zauważeniu usuwać z rośliny.
  • Po zbiorze plonów należy niszczyć zaatakowane rośliny, ponieważ zimują one w resztkach roślinnych.
  • Środki ochrony roślin stosować po zauważeniu objawów żerowania szkodników. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.