Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Misecznik śliwowiec na berberysie

Gatunek: Misecznik śliwowy (łac. Parthenolecanium corni) to pluskwiak z rodziny miseczkowatych z nadrodziny czerwców.

Objawy: Larwy oraz samice misecznika żerują po obu stronach liścia i na pędach. Objawem na liściach są mozaikowate odbarwienia liści, które są skutkiem wysysania soków roślinnych. Na pędach wyraźnie widoczne są półkuliste miseczki o średnicy około 3-7 mm. Samice misecznika przytwierdzają się na stałe do jednego miejsca i po okresie żerowania składają pod tarczką nawet 5000 jaj, po czym giną. Jaja są ukryte pod tarczką do wiosny kolejnego roku, a następnie w czerwcu wylęgają się larwy. Szkodniki przyczyniają się do osłabienia kondycji rośliny. Podczas żerowania miseczniki wytwarzają rosę miodową (czyli lepką słodką wydzielinę), która ogranicza asymilację i jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Grzyby te wytwarzają czarny nalot na roślinach, ograniczający procesy oddychania i fotosyntezy. Osobniki w dużej liczebności mogą spowodować zamieranie całych gałęzi.

Wygląd szkodnika: Miseczniki to czerwce, których samice mają wielkość 2-7 mm, natomiast samce mają około 2 mm. Samice tego gatunku pokryte są charakterystyczną wypukłą, brunatną tarczką w kształcie miseczki. Samice, po wbiciu kłujki w tkankę, żerują pozostając w jednym miejscu do końca życia. Odnóża oraz oczy zostają zredukowane, a tarczka przykleja się do kory. Samce miseczników są uskrzydlone i posiadają jaśniejszą tarczkę niż samice. Larwy są początkowo zielonkawo-żółte, a z czasem brunatnieją.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do zwalczania miseczników można wykorzystać naturalne preparaty na bazie olejów roślinnych.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać wiosną, ponieważ wtedy larwy zaczynają wychodzić ze stanu spoczynku. Kolejne powinno się wykonywać w czerwcu gdy larwy wylęgają się z jaj.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.