Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Misecznik śliwowiec na magnolii

Gatunek: Misecznik śliwowy (łac. Parthenolecanium corni) to pluskwiak z rodziny miseczkowatych, z nadrodziny czerwców.

Objawy: Larwy oraz samice misecznika żerują po obu stronach liścia i na pędach. Objawem na liściach są mozaikowate odbarwienia liści, które są skutkiem wysysania soków roślinnych. Miseczniki przytwierdzone kłujką na stałe, są wyraźnie widoczne na pędach ze względu na charakterystyczne brązowe, prawie półkuliste miseczki o średnicy około 3-7 mm. Samica misecznika składa nawet 5000 jaj pod tarczkę i ginie. Jaja są ukryte pod tarczką do wiosny kolejnego roku, a w czerwcu wylęgają się z nich larwy. Szkodniki przyczyniają się do osłabienia kondycji rośliny. Podczas żerowania miseczniki wytwarzają rosę miodową (czyli lepką słodką wydzielinę), która ogranicza asymilację i jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Grzyby te tworzą czarny nalot na roślinach, ograniczający procesy oddychania i fotosyntezy. Osobniki w dużej liczebności mogą spowodować zamieranie całych gałęzi.

Wygląd szkodnika: Miseczniki to czerwce, których samice mają wielkość 2-7 mm, natomiast samce mają około 2 mm. Samice tego gatunku pokryte są charakterystyczną wypukłą, brunatną tarczką w kształcie miseczki. Samice, po wbiciu kłujki w tkankę, żerują pozostając w jednym miejscu do końca życia. Odnóża oraz oczy zostają zredukowane, a tarczka zostaje wręcz przyklejona do kory. Samce miseczników są uskrzydlone i posiadają jaśniejszą tarczkę niż samice. Larwy są początkowo zielonkawo-żółte, a z czasem brunatnieją.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Nielicznie występujące szkodniki można usuwać ręcznie z gałązek, ale jest to bardzo czasochłonna praca i jedynie ogranicza populację szkodników.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać wiosną, ponieważ wtedy larwy zaczynają wychodzić ze stanu spoczynku. Kolejne powinno się wykonywać w czerwcu, gdy larwy wylęgają się z jaj.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.