Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na agreście

Gatunek: Gatunki mszyc na agreście: mszyca agrestowa, mszyca porzeczkowo-czyściecowa, mszyca porzeczkowo-sałatowa, mszyca agrestowo-mleczowa.

Objawy: Najwcześniej mszyce żerują na pąkach agrestu. W późniejszym czasie można je zaobserwować na młodych liściach, szczególnie na szczytach pędów. Wskutek żerowania, liście ulegają deformacji i zawijają się do spodu. Czasami pomarszczone liście przebarwiają się również w różnych odcieniach żółtego. Często, aby zobaczyć mszyce, należy rozwinąć liść i zajrzeć na jego spodnią stronę. Młode pędy, na których żerują mszyce, cechuje zahamowany wzrost. Mszyce najłatwiej rozpoznać ponieważ żerują w koloniach. Wysysając soki z komórek, ogładzają roślinę, prowadząc do utraty kondycji, co wpływa później na jakość i ilość plonu. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową. Szkodliwość mszyc na agreście polega również na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych, których nie można zwalczyć, a roślinę należy usunąć. Dlatego zachodzi potrzeba szybkiego zwalczania mszyc na agreście.

Wygląd szkodnika: To niewielki owad wielkości 2-4 mm. Gatunki mszyc występujące na agreście mają barwę żółtą oraz różne odcienie zieleni. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a owady dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł. Osobniki uskrzydlone mogą się różnić barwą od larw.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Częściowo można ograniczyć populację wycinając i usuwając końcówki pędów, na których występują mszyce.
  • Populacja mszyc jest ograniczana również przez organizmy pożyteczne (np. biedronki, złotooki, niektóre bzygowate, niektóre pasożytnicze błonkówki), ale zwykle występują one dość późno, więc mszyce zdążą wyrządzić już dość poważne szkody na plantacji.
  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin, nie dopuszczając do rozwoju całej kolonii i wyrządzenia znacznych strat.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź, wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.
  • Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie można wyleczyć.
  • Ze spadzi pszczoły wytwarzają miód zwany spadziowym.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.