Mszyce na chryzantemie
Gatunek: Na chryzantemach występuje wiele różnych gatunków mszyc, m.in.: mszyca złocieniowa, mszyca brzoskwiniowa i inne.
Objawy: Mszyce występują na roślinach uprawianych w gruncie od wiosny do jesieni. Mszyce żerują w koloniach na wszystkich zielonych częściach roślin: liściach, zielonych pędach oraz pąkach kwiatowych. Szczególnie na miejsca żeru wybierają szczytowe części pędów. Wysysając soki roślinne doprowadzają do osłabienia kondycji, a także słabego wzrostu i kwitnienia. Żerują głównie na dolnej stronie liści powodując zawijanie się liści do spodu. Z zasiedlonych przez mszyce pąków kwiatowych rozwijają się zdeformowane, mało atrakcyjne kwiaty. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te, pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową. Mszyce występują także na roślinach, uprawianych w szklarniach, gdzie mogą żerować znacznie dłużej.
Wygląd szkodnika: Mszyce są wielkości 2-4 mm. Mszyce mają barwy od żółtej, przez zieloną do czarnej. Mszyce żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Dorosłe migrujące mszyce posiadają 2 pary skrzydeł.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.