Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na chryzantemie

Gatunek: Na chryzantemach występuje wiele różnych gatunków mszyc, m.in.: mszyca złocieniowa, mszyca brzoskwiniowa i inne.

Objawy: Mszyce występują na roślinach uprawianych w gruncie od wiosny do jesieni. Mszyce żerują w koloniach na wszystkich zielonych częściach roślin: liściach, zielonych pędach oraz pąkach kwiatowych. Szczególnie na miejsca żeru wybierają szczytowe części pędów. Wysysając soki roślinne doprowadzają do osłabienia kondycji, a także słabego wzrostu i kwitnienia. Żerują głównie na dolnej stronie liści powodując zawijanie się liści do spodu. Z zasiedlonych przez mszyce pąków kwiatowych rozwijają się zdeformowane, mało atrakcyjne kwiaty. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te, pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową. Mszyce występują także na roślinach, uprawianych w szklarniach, gdzie mogą żerować znacznie dłużej.

Wygląd szkodnika: Mszyce są wielkości 2-4 mm. Mszyce mają barwy od żółtej, przez zieloną do czarnej. Mszyce żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Dorosłe migrujące mszyce posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.