Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na migdałku

Gatunek: Na migdałku występuje porazik kocankowy, należący do rodziny mszycowatych.

Objawy: Wiosną mszyce żerują w koloniach na wierzchołkach pędów. Wysysają soki roślinne z liści i niezdrewniałych, jeszcze zielonych części łodygi. Młode, rozwijające się listki, deformują się, są poskręcane i zawinięte do spodu. Mszyce żerują na spodzie takich liści, dlatego na pierwszy rzut oka mogą być nie widoczne. Dopiero po rozwinięciu liścia i zajrzeniu pod spód można zauważyć kolonię mszyc. Liście mogą również odbarwiać się na żółto. Szkodniki doprowadzają do osłabienia kondycji rośliny, a także zmniejszenia walorów ozdobnych rośliny. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te, pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: Poraziki kocankowe są wielkości 1,2-2 mm i barwy zielonej, żółtej lub żółtawobiałej. Żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy oraz dorosłe osobniki żerujące na roślinie są bezskrzydłe, natomiast dorosłe, migrujące mszyce, posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pojedyncze wierzchołki pędów zasiedlonych przez mszyce można wycinać, ograniczając w ten sposób populację.
  • Prewencyjnie zabieg ochrony roślin można wykonać jeszcze przed kwitnieniem, aby zniszczyć larwy wychodzące ze spoczynku zimowego. W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź, wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego często w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce, odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.
  • Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie da się wyleczyć.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.