Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na ogórku

Gatunek: Na ogórku głównie występują: mszyca ogórkowa (łac. Aphis gossypii), mszyca brzoskwiniowa (łac. Myzus persicae).

Objawy: Mszyce żerują w koloniach na różnych częściach ogórka. Szkodniki wysysają soki roślinne z pąków kwiatowych, kwiatów, zawiązków owoców oraz liści. Na liściach można je spotkać na dolnej stronie blaszki liściowej. W warunkach sprzyjających mogą pojawić się na polach dość wcześnie. Atakują wówczas młode siewki i mogą doprowadzić do osłabienia ich wzrostu, a nawet ich zamierania. Występujące masowo mszyce na dojrzałych roślinach powodują ich szarzenie oraz żółknięcie. Osłabione rośliny odrzucają kwiaty oraz zawiązki owoców. Uszkodzenia spowodowane przez mszyce wpływają na obniżenie jakości i ilości plonu. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: Mszyce łatwo jest rozpoznać, gdyż żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe dzielą się na bezskrzydłe oraz posiadające 2 pary skrzydeł.

Uskrzydlone mszyce ogórkowe osiągają wielkość 1,9 mm, czarną głowę i zielony odwłok z ciemnymi plamkami po bokach ciała. Mszyce bezskrzydłe są barwy od jasno- do ciemnozielonej. Bezskrzydła mszyca brzoskwiniowa dorasta do wielkości 2 mm i jest zróżnicowana kolorystycznie w barwach od zielonego, przez żółty do oliwkowego. Larwy są różowe. Uskrzydlona mszyca ma oliwkowozielony odwłok i czarną głowę z tułowiem.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Plantacje ogórków należy odchwaszczać. Jaja mszyc mogą zimować na popularnym chwaście – tobołku polnym.
  • Należy unikać zakładania plantacji ogórków w sąsiedztwie sadów brzoskwiniowych.
  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.