Mszyce na ogórku
Gatunek: Na ogórku głównie występują: mszyca ogórkowa (łac. Aphis gossypii), mszyca brzoskwiniowa (łac. Myzus persicae).
Objawy: Mszyce żerują w koloniach na różnych częściach ogórka. Szkodniki wysysają soki roślinne z pąków kwiatowych, kwiatów, zawiązków owoców oraz liści. Na liściach można je spotkać na dolnej stronie blaszki liściowej. W warunkach sprzyjających mogą pojawić się na polach dość wcześnie. Atakują wówczas młode siewki i mogą doprowadzić do osłabienia ich wzrostu, a nawet ich zamierania. Występujące masowo mszyce na dojrzałych roślinach powodują ich szarzenie oraz żółknięcie. Osłabione rośliny odrzucają kwiaty oraz zawiązki owoców. Uszkodzenia spowodowane przez mszyce wpływają na obniżenie jakości i ilości plonu. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową.
Wygląd szkodnika: Mszyce łatwo jest rozpoznać, gdyż żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe dzielą się na bezskrzydłe oraz posiadające 2 pary skrzydeł.
Uskrzydlone mszyce ogórkowe osiągają wielkość 1,9 mm, czarną głowę i zielony odwłok z ciemnymi plamkami po bokach ciała. Mszyce bezskrzydłe są barwy od jasno- do ciemnozielonej. Bezskrzydła mszyca brzoskwiniowa dorasta do wielkości 2 mm i jest zróżnicowana kolorystycznie w barwach od zielonego, przez żółty do oliwkowego. Larwy są różowe. Uskrzydlona mszyca ma oliwkowozielony odwłok i czarną głowę z tułowiem.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Plantacje ogórków należy odchwaszczać. Jaja mszyc mogą zimować na popularnym chwaście – tobołku polnym.
- Należy unikać zakładania plantacji ogórków w sąsiedztwie sadów brzoskwiniowych.
- W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.