Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na pelargonii i surfinii

Gatunek: Na roślinach balkonowych szkody wyrządza głównie mszyca ziemniaczana (łac. Aulacorthum solani) z rodziny mszycowatych.

Objawy: Mszyce żerują w koloniach na dolnej stronie liści, na pędach oraz szypułkach kwiatostanowych. Wysysając soki roślinne doprowadzają do obniżenia kondycji, a także słabego wzrostu i kwitnienia. Może się nawet zdarzyć, że silnie zaatakowane rośliny nie zawiążą w ogóle pąków kwiatowych. Liście przebarwiają się, żółkną i deformują. Uszkodzona przez mszyce tkanka zamiera i wykruszać się. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te, pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową. Pierwsze mszyce pojawiają się w czasie wysadzania roślin na balkony. Natomiast w przypadku upraw szklarniowych mszyce żerują znacznie wcześniej i mogą występować aż do jesieni.

Wygląd szkodnika: Mszyca ziemniaczana ma barwę żółtawą, jasnozieloną lub zieloną i wielkość 1,8-3 mm. Mszyce żerują w koloniach, liczących setki osobników, przez co, mimo małego rozmiaru, są łatwo zauważalne. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Dorosłe, migrujące mszyce posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.