Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Balkon pełen roślin

Długo kwitną, zdobią nasze okna, tarasy. Rośliny balkonowe – bo o nich mowa – wymagają od swoich właścicieli opieki. Odpowiednio dbając o rośliny sprawimy, że wypoczynek na tarasie czy balkonie będzie dzięki nim większą przyjemnością. Natomiast rośliny zaniedbywane stracą na swoim wyglądzie i będą słabiej kwitły.

balkon pełen roślin, rośliny balkonowe, nawożenie roślin balkonowych, nawóz do roślin balkonowych

Wybór donicy dla roślin balkonowych

Do uprawy roślin balkonowych wybierajmy jasne pojemniki, aby się zbytnio nie nagrzewały, ponieważ w przegrzanych podłoże wysycha bardzo szybko. W zależności od uprawianego gatunku stosujmy różnego rodzaju skrzynki: stabilne dla pelargonii, natomiast doniczki wiszące dla fuksji czy lobelii. Pamiętajmy o tym, aby doniczki miały otwory, przez które odpływa nadmiar wody.

balkon pełen roślin, rośliny balkonowe, nawożenie roślin balkonowych, nawóz do roślin balkonowych

Dobór gatunku roślin balkonowych do stanowiska

Zwracajmy uwagę na to, jakie gatunki wymagają stanowisk słonecznych, a jakie półcienistych i zacienionych. Na stanowiskach dobrze nasłonecznionych najlepiej czują się pelargonie, petunie, werbeny i surfinie. W półcieniu i zacienieniu możemy natomiast sadzić begonie i niecierpki. Niektóre rośliny, takie jak petunie, nie tolerują wietrznych balkonów, więc nadają się tylko na osłonięte miejsca. Natomiast na wietrznych tarasach świetnie sprawdzają się gazanie.

Podlewanie roślin balkonowych

Bardzo ważnym zabiegiem jest podlewanie kwiatów, rosnących na balkonie czy tarasie. Najlepszą porą na podlewanie jest wczesny ranek lub popołudnie. Warto jest sprawdzać palcami stopień wilgotności podłoża. Nie dopuszczajmy do całkowitego wyschnięcia gleby w pojemniku. Dużo korzystniejsze dla prawidłowego nawodnienia roślin jest podlewanie ich obficiej, a rzadziej, niż lekko, a częściej. Do podłoża można też dodać Hydrożel Agrecol, który pozwala zatrzymać wilgoć w glebie w trakcie upalnych dni. Hydrożel jest to mikro-granulat, absorbujący i magazynuje wodę w podłożu, a następnie oddający ją roślinom.

Nawożenie roślin balkonowych

Wszystkie uprawy pojemnikowe wymagają regularnego nawożenia, ponieważ składniki pokarmowe są szybko zużywane przez silnie rozrastające się kwiaty. Dodatkowo nawozy do roślin balkonowych mają większą zawartość potasu i fosforu, które odpowiadają za bogatsze kwitnienie. Aby uzyskać efekt bujnie kwitnących roślin należy je odpowiednio odżywiać. W tym celu nawozimy je specjalnym nawozem Agrecol Mineral Żel do roślin balkonowych. Wieloskładnikowy nawóz do roślin balkonowych ma konsystencję żelu, dzięki czemu łatwo rozpuszcza się w wodzie, a składniki odżywcze są szybko przyswajane przez rośliny. Najlepiej jest zasilać rośliny balkonowe 1 raz w tygodniu w okresie intensywnego kwitnienia, natomiast w pozostałym okresie 1 raz na dwa tygodnie. W przypadku starszych roślin stosujmy dawkę 7 ml nawozu (czyli pierwszy poziom miarki) na 1 lub 2 litry wody. Bardziej stężonym roztworem nawozimy w okresie kwitnienia. Jeśli w naszych donicach rosną młode rośliny, stosujemy połowę zalecanej dawki nawozu. 

balkon pełen roślin, rośliny balkonowe, nawożenie roślin balkonowych, nawóz do roślin balkonowych

 

Nawozem, który stosuje się raz do dwóch razy w sezonie, jest nawóz Plantacote długo działający do surfinii, pelargonii, sundaville i innych roślin balkonowych. Jego specjalna forma, czyli składniki odżywcze, zamknięte w polimerowej otoczce, zapewnia powolne i długotrwałe odżywianie roślin. Stosując go, mamy pewność maksymalnego wykorzystania składników pokarmowych przez uprawiane rośliny, bez ryzyka przenawożenia. Podczas sadzenia stosujemy 5 g nawozu na 1 litr podłoża, natomiast po posadzeniu roślin 75-100 g nawozu na skrzynkę o długości około 1 m (15-20 litrów ziemi). Dla ułatwienia: garść nawozu to około 40-50 g granulatu.

Odpowiedzią na duże potrzeby roślin balkonowych jest również nasza NOWOŚĆ – Flower Spa – kuracja nawozowa do roślin kwitnących!

balkon pełen roślin, rośliny balkonowe, nawożenie roślin balkonowych, nawóz do roślin balkonowych

Jeszcze jednym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ogławianie kwiatów. Usuwajmy przekwitłe kwiatostany, co będzie stymulowało rośliny do wytwarzania nowych, pięknych i okazałych kwiatów.

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.