Mszyce na pelargonii i surfinii
Gatunek: Na roślinach balkonowych szkody wyrządza głównie mszyca ziemniaczana (łac. Aulacorthum solani) z rodziny mszycowatych.
Objawy: Mszyce żerują w koloniach na dolnej stronie liści, na pędach oraz szypułkach kwiatostanowych. Wysysając soki roślinne doprowadzają do obniżenia kondycji, a także słabego wzrostu i kwitnienia. Może się nawet zdarzyć, że silnie zaatakowane rośliny nie zawiążą w ogóle pąków kwiatowych. Liście przebarwiają się, żółkną i deformują. Uszkodzona przez mszyce tkanka zamiera i wykruszać się. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te, pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową. Pierwsze mszyce pojawiają się w czasie wysadzania roślin na balkony. Natomiast w przypadku upraw szklarniowych mszyce żerują znacznie wcześniej i mogą występować aż do jesieni.
Wygląd szkodnika: Mszyca ziemniaczana ma barwę żółtawą, jasnozieloną lub zieloną i wielkość 1,8-3 mm. Mszyce żerują w koloniach, liczących setki osobników, przez co, mimo małego rozmiaru, są łatwo zauważalne. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Dorosłe, migrujące mszyce posiadają 2 pary skrzydeł.
Zapobieganie i zwalczanie:
- W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.