Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na piwonii

Gatunek: Na piwonii występuje m.in. mszyca wiśniowa (łac. Myzus cerasi).

Objawy: Mszyce występują na roślinach uprawianych w gruncie od wiosny do jesieni. Mszyce żerują w koloniach na nadziemnych częściach roślin: liściach, pędach oraz pąkach kwiatowych. Szczególnie na miejsca żeru wybierają szczytowe części rośliny. Liście, na których żerują są zdeformowane, wybrzuszone pomiędzy nerwami i mają czerwonawe przebarwienia. Z zasiedlonych przez mszyce pąków kwiatowych rozwijają się zdeformowane, mało atrakcyjne kwiaty. Silnie zaatakowane pąki kwiatowe zamierają. Bardzo łatwo zauważalnym objawem występowania mszyc na piwonii są żwawo poruszające się po roślinach mrówki. Owady te „troszczą się” o mszyce, ponieważ wydzielana przez mszyce słodka spadź, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek. Szkodniki wysysając soki roślinne doprowadzają do osłabienia kondycji, a także słabego wzrostu i kwitnienia. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te, pokrywając powierzchnię liścia, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową.

Wygląd szkodnika: Mszyce są wielkości 2-4 mm i barwy czarnej. Żerują w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Dorosłe, migrujące mszyce posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.