Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na pomidorze

Gatunek: Na pomidorze występuje mszyca brzoskwiniowa zwana również brzoskwiniowo-ziemniaczaną (łac. Myzus persicae).

Objawy: Mszyce brzoskwiniowe od wiosny żerują na brzoskwini. W maju, czerwcu uskrzydlone osobniki przenoszą się na drugą roślinę żywicielską, którą jest m.in. pomidor. Mszyce żerują w koloniach na liściach, łodygach kwiatach, a nawet owocach. Objawem żerowania mszyc jest żółknięcie i deformacja liści, a w przypadku silnych uszkodzeń ich zamieranie. Mszyce wysysając soki z komórek, ogładzają roślinę, co prowadzi do opóźnienia plonu i obniżenia jego jakości. Mszyce żerują na pomidorze do września, po czym wracają na brzoskwinię. Ponadto mszyce w trakcie żerowania wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową. Szkodliwość mszyc polega również na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych.

Wygląd szkodnika: To niewielki owad wielkości 1,8-3,0 mm. Larwy mszycy brzoskwiniowej mają barwą żółtozieloną, zieloną, a nawet różową. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł. Osobniki uskrzydlone mają ciemną głowę i oliwkowozielony tułów.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zdecydowanie częściej mszyce występują w ogrodach w ogrodach i na działkach, przy których, w bliskim sąsiedztwie, uprawia się dwie rośliny żywicielskie – pomidora i brzoskwinię.
  • Kolonie mszyc można opryskiwać specjalistycznymi, naturalnymi preparatami na bazie olejów, które zalepiając mszyce odcinają dostęp powietrza szkodnikom, skutkując ich wyeliminowaniem.
  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc na pomidorze należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin. Zabiegi można wykonywać do końca fazy, gdy 50% owoców uzyskuje typową barwę, z zachowaniem okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.