Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na roślinach cebulowych

Gatunek: Na roślinach cebulowych występuje wiele gatunków mszyc.

Objawy: Wiosną można zaobserwować, pojawiające się na częściach nadziemnych roślin cebulowych, kolonie mszyc. W wyniku ich żeru na liściach dochodzi do deformacji, a także żółtych przebarwień tkanek. Mszyce wysysają soki roślinne z tkanek, co prowadzi do osłabienia kondycji rośliny. Natomiast w przypadku masowego zasiedlenia może prowadzić do obumarcia fragmentów rośliny, a nawet całkowitego jej zamarcia. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe (czarny nalot). Grzyby te pokrywając powierzchnię liścia ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową. Mszyce mogą przenosić choroby wirusowe roślin cebulowych, dlatego należy je systematycznie zwalczać.

Wygląd szkodnika: To niewielki owad wielkości 2-4 mm. Występuje wiele gatunków mszyc, które mogą mieć kolor od zielonego, przez żółty, pomarańczowy do szarego i czarnego. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.