Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na róży

Gatunek: Gatunki mszyc na róży: mszyca różano-szczeciowa, mszyca różano-rutewkowa, mszyca różano-trawowa, mszyca smugowa, mszyca różana szklarniowa.

Objawy: Wiosną na roślinach pojawiają się kolonie mszyc. Mszyce żerują na wszystkich zielonych częściach roślin: liściach, zielonych pędach oraz pąkach kwiatowych. Szkodniki szczególnie obierają miejsca zlokalizowane w szczytowych częściach roślin, gdzie tkanka jest najmłodsza. W wyniku ich żerowania na liściach dochodzi deformacji, a także żółtych przebarwień tkanek. Z zasiedlonych przez mszyce pąków kwiatowych rozwijają się zdeformowane, mało atrakcyjne kwiaty. Żerujące mszyce wydzielają obficie lepką rosę miodową – spadź – na której rozwijają się grzyby sadzakowe. Grzyby te pokrywając powierzchnię liścia czarnym nalotem, ograniczają proces fotosyntezy i utrudniają wymianę gazową. Mszyce mogą przenosić choroby wirusowe róż, dlatego należy je systematycznie zwalczać.

Wygląd szkodnika: Mszyce to niewielkie owady wielkości 1,3 – 4 mm, które żerują w koloniach, liczących setki osobników. Na róży występuje wiele gatunków mszyc, które są w barwach: zielonych, żółtych i różowych. Mszyca smugowa ma charakterystyczną ciemną smugę wzdłuż grzbietu. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Ciekawostki i fakty:

  • Słodka spadź, wydzielana przez mszyce, jest atrakcyjnym pożywieniem dla mrówek. Dlatego czasem w towarzystwie mszyc możemy zaobserwować mrówki, które „troszczą się” o mszyce odstraszając drapieżniki. Zwalczając mszyce pozbędziemy się również mrówek.
  • Mszyce roznoszą choroby wirusowe, dlatego należy je koniecznie zwalczać, ponieważ chorób wirusowych u roślin nie da się wyleczyć.
  • Spadź jest używana w przemyśle konsumpcyjnym do produkcji miodu zwanego spadziowym.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.