Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Mszyce na ziemniaku

Gatunek: Na ziemniaku występuje mszyca brzoskwiniowa zwana również brzoskwiniowo-ziemniaczaną (łac. Myzus persicae). Sporadycznie mogą się pojawić również: mszyca ziemniaczana smugowa, mszyca ziemniaczana średnia.

Objawy: Mszyce brzoskwiniowe od wiosny żerują na brzoskwini. W maju uskrzydlone osobniki przenoszą się na drugą roślinę żywicielską, którą jest m.in. ziemniak. Inne rośliny zasiedlane przez tą mszycę to: buraki, pomidory, rośliny bobowate, tytoń, papryka i wiele innych. Mszyce żerują w koloniach na liściach, łodygach kwiatach, a nawet owocach. Wskutek żerowania liście żółkną, deformują się, a w przypadku silnych uszkodzeń zasychają i zamierają. Wysysając soki z komórek, ogładzają roślinę, wskutek czego rośliny później wydają plon często znacznie niższy. Ponadto mszyce wydzielają lepką rosę miodową – spadź, na której rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, ograniczające proces fotosyntezy i utrudniające wymianę gazową. Szkodliwość mszyc polega również na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych ziemniaka. We wrześniu pokolenie uskrzydlonych osobników wraca na brzoskwinię, gdzie przez pewien czas żerują po czym składają zimujące jaja.

Wygląd szkodnika: To niewielki owad wielkości 1,8-3,0 mm. Larwy mszycy brzoskwiniowej mają barwy żółtozielone, zielone, a nawet różowe. Charakterystyczne dla mszyc jest żerowanie w koloniach, liczących setki osobników. Cechą wyróżniającą mszyce są charakterystyczne dwa wyrostki na końcu odwłoka – syfony. Larwy mszyc są bezskrzydłe, a dorosłe posiadają 2 pary skrzydeł. Osobniki uskrzydlone mają ciemną głowę i oliwkowozielony tułów.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Mszyce zdecydowanie szybciej wystąpią na ziemniakach w ogrodach i na działkach, na których w bliskim sąsiedztwie uprawia się dwie rośliny żywicielskie – ziemniaka i brzoskwinię.
  • W przypadku zauważenia pierwszych mszyc na ziemniaku należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.