Muszka plamoskrzydła na winorośli
Gatunek: Muszka plamoskrzydła (łac. Drosophila suzukii) należy do rzędu muchówek.
Objawy: Występowanie muszki plamoskrzydłej na terenie Polski to stosunkowo nowy problem. Muchówki przylatują na plantację w czasie dojrzewania owoców. Samice nacinają skórkę owocu i składają do wewnątrz jaja w ilości 1-3 sztuk. Na owocach można zauważyć niewielki otwór zaklejony zaschnięta wydzieliną owocu. Gdy taki owoc ściśnie się w palcach przez otwór wydostaje się cuchnący fermentacją miąższ z larwami. Owoce zasiedlone przez larwy są miękkie, zapadnięte i pomarszczone. Czasem skórka owocu pod wpływem żerowania larw pęka. Rozwój larw trwa 3-13 dni, po czym przepoczwarczają się one w owocu lub glebie. Zimują poczwarki w glebie lub w opadłych owocach. Powyżej 30˚C samice i samce tracą płodność. W sprzyjających warunkach (w temperaturze w przedziale 20 – 25˚C) może rozwinąć się nawet kilkanaście pokoleń tego szkodnika.
Wygląd szkodnika: Dorosły osobnik to niewielka muchówka wielkości 2,5-3,5 mm, koloru żółtawobrązowego. Cechą wyróżniającą są duże czerwone oczy, a także ciemna plama na dolnej części skrzydeł samca. Larwy są beznogie, barwy brudnobiałej.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Plantację należy regularnie monitorować. W trakcie zbiorów należy odrzucać wszelkie uszkodzone, pomarszczone i wyglądające niezdrowo owoce. Nie należy wrzucać ich na kompostownik.
- Do zwalczania muszki plamoskrzydłej należy wykorzystywać środki o krótkim okresie karencji, gdyż opryski przeprowadza się niemalże przed zbiorem owoców, ponieważ muchówki składają jaja do dojrzałych owoców. Affirm 095 SG to środek owadobójczy, działający na roślinie wgłębnie oraz translaminarnie. Jego okres karencji w uprawie winorośli wynosi jedynie 7 dni.