Nasionnica trześniówka na wiśni i czereśni
Gatunek: Nasionnica trześniówka (łac: Rhagoletis cerasi) to muchówka należąca do rodziny nasionnicowatych.
Objawy: Poczwarki nasionnicy zimują w glebie pod drzewami, na głębokości do 5 cm. Muchówki wylatują z miejsc zimowania w maju i czerwcu. Od końca czerwca do początku lipca składają jaja. Jaja są składane pojedynczo do owocu. Podczas składania jaj nacinają skórkę owocu w najmocniej wybarwionym miejscu i wprowadzają jajo pod nią. Nasionnice po złożeniu jaja oznaczają owoc feromonem, aby uniknąć złożenia jaj przez inne samice. Z tego powodu w owocach obserwuje się zazwyczaj pojedyncze larwy, bardzo rzadko można spotkać więcej larw. Larwy nasionnicy trześniówki żerują wewnątrz owoców, zanieczyszczając wnętrze odchodami. Zaatakowane owoce tracą wartość handlową. Na zewnątrz owocu nie widać praktycznie żadnych objawów występowania nasionnicy. Jedynie po bardzo dokładnym przyjrzeniu się, na skórce owocu można zauważyć niewielkie wgłębienie po złożeniu jaj. Czasami „robaczywe” owoce stają się miękkie i opadają z drzewa. Po zakończonym żerowaniu larwy wychodzą z owocu i opadają na glebę, aby się przepoczwarczyć.
Wygląd szkodnika: Dorosłe owady to błyszczące, czarne muchy, wielkości około 5 mm. Posiadają jedną parę skrzydeł z charakterystycznym rysunkiem przypominającym nieregularne paski zebry. Pomiędzy skrzydłami na tułowiu można zauważyć żółto-pomarańczową tarczkę. Larwy żerujące w owocach są białe, wielkości do 4 mm i nie posiadają nóg.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Na małych plantacjach pod pojedynczymi drzewami można rozłożyć gęstą siatkę, folię lub agrowłókninę uniemożliwiając larwom zejście do gleby w celu przepoczwarczenia się.
- Po zbiorze owoców, glebę można delikatnie przekopać, tak aby nie uszkodzić korzeni, w ten sposób na powierzchnie zostaną wyciągnięte poczwarki, którymi chętnie pożywią się ptaki.
- Oprysk środkiem ochrony roślin najlepiej zrobić w czasie masowego wylotu muchówek, który zbiega się z okresem kwitnienia robinii akacjowej. Do obserwacji pojawu muchówek można wykorzystać również żółte tablice lepowe.
Ciekawostki i fakty:
- Wylot muchówek z miejsc zimowania zbiega się z okresem kwitnienia robinii akacjowej.
- Wczesne odmiany czereśni oraz wiśni są w mniejszym stopniu atakowane przez nasionnicę, ponieważ cykl rozwojowy szkodnika i rośliny się rozmijają.