Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Odrosty korzeniowe w sadach

Odrosty korzeniowe to pędy wyrastające na korzeniach lub w dolnej części pnia roślin drzewiastych. Zazwyczaj są to odrosty, które wybijają z podkładki, a nie z zaszczepionej na podkładce odmiany szlachetnej. Odrosty nie tylko wpływają niekorzystnie na wygląd rośliny, ale również powodują jej osłabienie. Składniki odżywcze oraz woda, zamiast w całości docierać do korony drzewa, gdzie dojrzewają owoce, częściowo są kierowane do odrostów. Drzewo niepotrzebnie inwestuje w coraz to większy wzrost odrostów. Odrosty „zabierając” cenne substancje odżywcze, powodują, że plon może ulec zmniejszeniu. Odrosty cechuje mała wartość, gdyż nie wytworzą się na nich owoce, takie jak na szlachetnej odmianie drzewa.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Odrosty wycina się sekatorem wraz z fragmentem rośliny, z którego wyrastają, a rany po cięciu zabezpiecza maścią ogrodniczą.
  • Do zwalczania odrostów można też wykorzystać preparat Randacol 680 EC, który niszczy jedynie odrosty, nie wnikając do korzeni drzewa, a tym samym nie szkodząc pozostałym jego częściom.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.