Ogrodnica niszczylistka na jabłoni
Gatunek: Ogrodnica niszczylistka (łac. Phyllopertha horticola) należy do chrząszczy.
Objawy: Dorosłe chrząszcze ogrodnicy niszczylistki wygryzają otwory w liściach. Wyżery są zlokalizowane w środkowej części blaszki liściowej, a także na jej brzegach. Rośliny pozbawione części liści, mają osłabiona kondycję, co wpływa negatywnie na plon. Chrząszcze żerują w końcu maja i w czerwcu (czasem nawet w lipcu), ale uszkodzenia przez niego spowodowane pozostają na liściach do momentu ich opadnięcia. Chrząszcze mogą wygryzać również dziury w zawiązkach owoców. Larwy ogrodnicy niszczylistki rozwijają się w ziemi. Zeskrobują one korę z grubszych korzeni i wyjadają drobne korzenie roślin, co prowadzi do osłabienia rośliny. W niektóre lata może wystąpić masowy pojaw szkodnika, a duża liczebność ogrodnicy niszczylistki może doprowadzić do olbrzymich strat.
Wygląd szkodnika: Dorosły chrząszcz wielkości 9-11 mm posiada pokrywy koloru kasztanowego. Na bokach pokryw, odwłoku oraz odnóżach widoczne jest owłosienie. Głowa i przedplecze są czarne z zielononiebieskim połyskiem. Larwy są kremowe i mają brązową głowę. Posiadają 3 pary odnóży i dość spory odwłok. Całe ciało larwy jest wygięte w podkówkę.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Należy unikać zakładania plantacji po nieużytkach, ponieważ występuje największe prawdopodobieństwo wystąpienia ogrodnicy niszczylistki, której larwy mogą obgryzać korzenie osłabiając w ten sposób rośliny.
- Przed założeniem plantacji można przeorać przed zimą plantację pozostawiając ją w tzw. „ostrej skibie” co umożliwi wydziobanie przez ptaki larw, a także wymrozi część zimujących osobników.
- Podczas lotu chrząszczy (na przełomie maja i czerwca), które wygryzają dziury w liściach należy wykonywać opryski ochronne.
- Częściowo można ograniczyć populację stosując pułapki feromonowe do odławiania chrząszczy.