Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Owocnice śliwowe

Gatunek: Owocnice występujące na śliwie to: owocnica żółtoroga (łac. Hoplocampa minuta) oraz owocnica jasna (łac. Hoplocampa flava) należące do błonkówek z rodziny pilarzowatych.

Objawy: U owocnic szkodliwe są larwy, które żerują wewnątrz zawiązków owoców śliw. Zimują larwy w kokonach w glebie. Dorosłe owady wylatują w kwietniku, kilka dni przed kwitnieniem śliw. W czasie kwitnienia śliw samice składają jaja w działki kielicha wykonując nacięcie przez, które wsuwają jaja do środka. Larwy wylęgają się kilka dni po przekwitnięciu śliw po czym wgryzają się do  wnętrza zawiązka. Larwa przechodzi 5 stadiów rozwojowych. W czasie swojego życia larwa może przechodzić do jeszcze kilku innych zawiązków, uszkadzając tym samym od 2-4 zawiązków. Uszkodzone zawiązki odpadają na ziemie wraz z larwami w środku. Larwy wychodzą z zawiązków i zagrzebują się w glebie gdzie zimują. Część larw może pozostawiać w glebie aż dwa lata.

Wygląd szkodnika: Dojrzałe owocnice żółtorogie są czarne i mają żółte odnóża. Samce mają jeszcze żółte czułki. Owocnice żółtorogie mają 5 mm długości. Osobniki dojrzałe owocnicy jasnej są większe, ponieważ mają 6 mm długości. Jej ciało ma barwę żółtopomarańczową. Larwy obu gatunków są białe z brązową głową. Posiadają 10 par odnóży i dorastają do 6 mm długości.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Owocnice powinno się zwalczać corocznie, gdyż niezwalczanie prowadzi do wzrastania z roku na rok populacji szkodnika. W konsekwencji bardzo duża liczebność szkodnika może spowodować utratę 100% zawiązków.
  • Występowanie owocnic można monitorować wieszając białe tablice lepowe, gdy śliwy są w fazie białego pąka.
  • Zabiegi ochronne należy wykonywać od początku wylęgania się larw, jednak nie wcześniej niż pod koniec fazy opadania płatków kwiatów.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.