Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Owocówka jabłkóweczka na gruszy

Gatunek: Owocówka jabłkóweczka (łac. Cydia pomonella) to motyl należący do rodziny zwójkowatych.

Objawy: Owocówka jabłkóweczka żeruje na jabłoni, gruszy, a czasem na głogu. Gąsienice tych motyli odpowiadają za tzw. „robaczywienie owoców”. Motyle na przełomie maja i czerwca składają jaja na powierzchni owoców i liści. Wylęgające się larwy wżerają się do owoców, aż do gniazda nasiennego. Larwy żywią się nasionami. Na zasiedlonych owocach widoczne są otwory wejściowe. Przez otwór wydostają się brunatne odchody szkodnika. Niekiedy jedna gąsienica w trakcie rozwoju, przechodzi na drugi, a nawet trzeci owoc. Uszkodzone owoce są zanieczyszczone odchodami i szybko porażane przez choroby grzybowe. W ciągu sezonu mogą pojawić się 2 pokolenia tego szkodnika, co zwiększa jego szkodliwość.

Wygląd szkodnika: Owocówka jabłkóweczka należy do rzędu motyli. Dorosła postać ma 2 pary skrzydeł: pierwsza jest brązowo-popielata z małym oczkiem na końcu, natomiast druga jasnobrązowa. Młode gąsienice są białe, później jasnożółte, a pod koniec rozwoju różowawe (mają wtedy długość 15 cm). Gąsienice zimują i przepoczwarczają się w utworzonych przez siebie kolebkach pod korą i w jej spękaniach.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabiegi wykonujemy w czasie wylotu motyli i składania jaj. Pierwsze zabiegi przypadają w czerwcu, a kolejne należy kontynuować aż do sierpnia.
  • Populację szkodników ograniczy także założenie opaski na pnie drzew Agrecol na przełomie czerwca i lipca. Opaskę należy jesienią zdjąć i spalić. Opaskę na pnie należy założyć ponownie pod koniec sierpnia, a zniszczyć zimą lub bardzo wczesną wiosną.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.